Rádi bychom si s vámi vážně pohovořili o rakovinotvorné hudební kapele z pekla Peterka a spol.

Aneb jak řekl Jarda Konáš: Seznamte se s Ortelem generace našich babiček a dědečků

Možná jste zaznamenali, že jsme vám nedávno naservírovali do videí jeden klenot z výkladní skříně české trapnosti od kapely Peterka a spol. A protože nás tento kulturní produkt tvrdě fascinoval, tak jsme vyvolali naše nejtemnější investigativní síly (použili jsme Google) a něco si o této kapele zjistili.  A proč? Protože pokud kdy byli novináři považování za hlídací psy demokracie, tak naše skupina flákačských loserů, co se ráda drbe v nose hůlkama od číny,  patří mezi hlídací psy bizáru a krystalického dada zla.

Na první pohled se jedná o neškodné hospodské umcaca-umcaca přestárlých mániček, co si natáčí a stříhá své pivně satirické písničky na kalkulačku. Veselé kdákavé songy s rýmy, za něž by se nemusela stydět ani naše redakční opice, co jsou okořeněny trochou toho laskavého humoru. Jenže co je horší než laskavý humor? Ten tumor na kultuře z dílny všech Svěráků a Cimrmanů, za kterým se skrývá jen pasivní agresivita? Ano, správně. To, když si někdo na ten laskavý humor hraje. A ještě špatně jej používá jako zástěrku nenávisti a rigidního myšlení.

Také při poslechu těchto písniček začínáte mít pocit jako kdybyste slyšeli sladkou Jitku Molavcovou, co dostala mrtvičku a začala volit SPD? Nejste sami.

Autor těchto textů a majitel masivního pudlího účesu Karel Peterka je zpěvák, skladatel a vrchní hlavoun tohoto uskupení. Začínal za komunismu jako písničkář a po revoluci se z něj stala  klasická normcore zrůda z teleshoppingu. A protože důchodci se ukázali být jako dobrá cílovka, tak pro ně založil televizní stanici TV Šlágr. Tahle televize má podle wikipedického záznamu (který, zdá se, si psali tito hlavou sami) jen patnáct zaměstnanců (a externisty typu náš skoroprezidenta Petra Hannig), takže se není čemu divit, že si těchto pár lidí může hrát na přitroublé růžolící kamarády z hospody s kytarou z frcu a pak si vozit zadek v Porsche s robotickým trénovaným pávem na klíně, co ovládá háčkování a dynamickou psychoterapii.

Proč ale o nich píšeme? Divili jste se poslední dobou, proč vaše babičky a dědečkové jsou čím dál více rigidnější, xenofobnější a vyděšenější a mají potřebu stříkat pepřák do obličeje každému pošťákovi, co je tmavší než porcelán po jejich stařence? Je to prostě jen věkem? Nejen. Krom hoaxů, řetězových emailů a podobných věcí, je jedním střípkem z miliónu i podobný typ debilní stereotypní kultury bez špetky soudnosti. Protože Peterka a spol. si dává záležet, aby jeho písničky na televizi jely, tak jich uslyšíte na TV Šlágr bohatě. Myslete na to, že až příště odložíte babičku k televizi, k dechovce dostane i dávku trochu těch troglodytích písniček o homosexuálech, nepřizpůsobivých, Babišovi a ženách. Zatímco humor za normálních okolností uvolňuje a zbavuje strachu, tak tento typ pouze utvrzuje stereotypy a vyvolává v nás Češích to nejhorší z nás. Čímž myslíme samozřejmě češství.

Než se v diskusi pod naším článkem spustí diskutérský holocaust o tom, jak jsme vyměkli a jsme neliberální čuňata znásilňující svobodu slova, jen když se jim to hodí, tak vás trochu zabrzdíme. Jasně, že tahle banda netalentovaných vtipálků není žádný nazi Ortel a v žádném textu neřeknou nikdy nic za hranou. A nám vážně nejde o to, co kdo říká, dokud se tomu můžeme zasmát (a my se smějeme všemu, protože jsme věčně zfetovaní, to nám věřte). Jenže těmto písničkám nepomáhají ani postsynchrony s umělým smíchem po každém rádobyvtipném veršíku. Tento nádor na tváři gerontokultury je urážlivě trapnej a kazí nám babičky svým donebevolajícím zjednodušováním reality, které nás nutí zatínat ruce v pěst a v dešti křičet do nebes „NEEEE“. A plakat krev. Análním otvorem. Nonstop. Ačkoliv je těžké představit si u kluků, co mají svá varlata v redakci pojmenovaná podle Pokémonů, tak i my máme prostě tamto…vkus. A chceme ho i pro naše zranitelné prarodiče.

Takže vemte ovladače a v rámci projektu, aby náš svět byl hezký, ty TV Šlágry vašim babičkám prosím rozlaďte. Protože tato kapela je takové zlo, že ve svém škodlivém účinku na důchodce je hned těsně za kyanidovou kapslí v zubu.