Rok 2016 je tady. S čím se musí vyrovnávat obyčejní Češi?

Markéta Kuča ví, co čeká prosťáčky na nový rok.

Pro někoho bude rok 2016 úplně stejný jako ten předchozí. Pro řadu lidí nová číslice evokuje nutkání dávat si předsevzetí, která stejně nikdy nedodrží. Někteří si myslí, že musí dohnat vše, co v minulém roce zanedbali. Co ale znamená šestka na konci pro prostý, český lid?

Dluhy – Češi jsou strašní materialisté, což je o nich známo. Nic na tom nezmění ani sdílení prostoduchých citátů v době Vánoc o rodině a vzájemné lásce. Češi si dokazují lásku drahými dary, na které nemají. Až pomine euforie z Vánoc, dary budou rozdané, dopadne na obyčejné lidi deprese. Deprese z čeho splatí všechny půjčky. Rok 2016 bude pro ně rokem splácení. Stejně jako rok předtím.

Alkoholismus – Nejenom lidé v podhradí holdují alkoholu ve velké míře. A jakmile nastanou svátky, pijí až do nového roku jako utržení ze řetězu. Vánoce se musí zapít, protože jsou jednou do roka, Nový rok stejně tak, pak umře Lemmy, Bowie, Gott. Češi si vždycky najdou důvod, proč chlastat a nepřestat.

Stereotyp – Znají to všichni. Když vypadnou na chvíli ze zaběhnutého koloběhu stereotypu, jen těžko se do něj vrací. Po vánočním volnu je nejhorší první den v práci. Zase ty otravné ksichty, nenaplňující práce a do výplaty daleko. A to nemluvě o tom, že příští volno bude někdy za půl roku v létě, kdy si zajedou s ošklivou manželkou a uřvanými dětmi na přehradu.

Pohrdání – V novém roce si vás nikdo nezačne víc vážit. Taky se nikdo neohlédne za vaší prací a neocení ji. V Číně jsou na vašem místě dávno roboti. Nebudete vyhlášen zaměstnancem roku 2015. Nedočkáte se žádného uznání a pravděpodobně vám šéf oznámí, že pokud si nedoděláte maturitu, máte padáka.

Vzhled – Jste zase o rok starší. Máte o něco více vrásek, kila jdou nahoru, kůži na vašem obličeji tahá dolů gravitační síla, celulitida se zase o něco prohloubila a třetí brada na sebe nenechá dlouho čekat. Vypadáte jako české cesty po zimě, ale váš rozpočet na opravu a renovaci je stejně malý jako minulý rok, když jste byli ještě o něco hezčí.

A jak zahájím rok 2016 já? Nejspíše si zaletím na nějakou dovolenou do tepla. Přes zimu je v Česku pořád tma, lidé v depresích a sebevraždy. Nic pro mě!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?