Paroubek a STB, exodus podnikatelů a kopanec Karla Gotta

Udělali jsme za vás špinavou práci. Prošli jsme denní tisk ze středy 21. dubna.

Události

Jiří Paroubek má poslední dobou na krku samé patálie. Sociální demokracie má problém se svým největším sponzorem. Rakouský občan českého původu Tomáš Melich za poslední půlrok straně poskytl finanční dary v celkové výši 13 milionů korun, z toho 6,5 milionu přímo předsedovi strany Jiřímu Paroubkovi na jeho kampaň v Ústeckém kraji. A v osmdesátých letech coby agent spolupracoval s komunistickou tajnou policií. Takhle se smějí Hospodářské noviny a s nimi půlka republiky. Melich byl velké zvíře v obchodech se zbraněmi a zřejmě se mu po starých dobrých časech stýská. Jakoby nestačily všechny ty kočky kolem, střelby na autogramiádách a chválení únorového převratu ve Svobodném slovu. Je třeba přitlačit ještě víc, až se bude z bývalých estébáků kouřit. Velká škoda, že ČSSD ve svém volebním plánu nemá obnovení Tuzexů. To by byl panečku tahák a stačilo by jen přelepit pár výloh. Ideově by se nemuselo v řadách oranžových socialistů měnit zhola nic.

Na praktiky STB si ovšem nechtějí zvykat tuzemští podnikatelé. „Ještě nikdy v minulosti nevyjadřovali podnikatelé takové obavy nad výsledky parlamentních voleb jako letos. Třetina z nich dokonce připouští, že vítězství levice by je mohlo přimět opustit zemi. Bojí se zejména zvyšování daní a dalších odvodů, které avizují zejména sociální demokraté,“ hrozí Lidové noviny. Jak se zdá, pro Jiřího Paroubka byl živou výzvou Vítězný únor 1948, zatímco pro české podnikatele to bude květen 2010. Jenže co pro nás mladé, kteří tuhle význačnou událost prožijeme možná i víc živě než bychom chtěli? Možná je načase schovat prarodičům občanku a sobě vytáhnout pas.

A ČSSD ještě jednou a do třetice. Bývalý poslanec Kraus disponuje bytem od firmy, která dostala dotaci na luxusní hotel. Zatím nevíme, ehm, jak k němu přišel, ale Jiří Paroubek slibuje, že se vše vysvětlí. Bývalý poslanec ČSSD, jenž má nyní velkou šanci na návrat do sněmovny, však nechce vysvětlovat vůbec nic – hypoteční smlouvu neukáže a potvrzení o splátkách také ne. Je to přitom zvláštní, sociální demokraté dnes rozhodnou, jak důvěryhodná je „obhajoba“ šéfa sněmovny Miloslava Vlčka zapleteného do kauzy pětadvacetimilionové poslanecké dotace čtyřhvězdičkového hotelu v Harrachově. Avšak po Krausovi, který si za nevyjasněných okolností koupil od majitelů hotelu byt, vysvětlení nepožadují, píší Hospodářky. Tam není co řešit, myslí si Jiří Paroubek. No aby také bylo, když už je Michal Kraus z ČSSD dávno doma, strana si na něj zas tak moc došlápnout nemůže. Navíc je prý Michal Kraus řádně naštvaný. Není se co divit, když už za sebou má onu roztomilou aféru s továrnou na zpracování kakaových bobů v Ghaně, která médii proběhla ještě v době Grossovy hrůzovlády. Tak držíme palce Michale a hlavně se na nás, hloupé novináře, nezlob.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?