Romština na školách od prezidenta Paroubka

Udělali jsme za vás špinavou práci. Prošli jsme denní tisk z úterý 23. března.

Události

Deník Blesk má smůlu. I když na povrch vytáhl aféru, která Mirkovi Topolánkovi může zlomit vaz, vzhledem ke své bulvární povaze ji nemůže dále rozvíjet. Jeho tradiční čtenáři by totiž už všechny možné důsledky a vyústění nepochopili. A tak se musí do nekonečna nimrat v tom, co už považuje za důležité málokdo. “Mirek Topolánek se za svoje výroky během focení pro časopis LUI sice omluvil, od začátku se je ale snažil více méně popřít. O víkendu tvrdil, že nevěděl, že je natáčen. Blesk.cz má důkaz o opaku!“ O co jde? Fotka chlápka s foťákem, který Topolánka snímá a je hotovo. To v Mladé Frontě se raději ptají, zda něco takového může svěží vánek vůbec přežít. “Je těžké jít do voleb a stydět se za svého předsedu. Mě to prostě pobuřuje,“ cituje deník senátora Alexandra Vondru. Větší mediální pozornost před volbami si už ODS nemohla přát. Teď už se pomalu ale jistě můžeme začít bát, že se Jiří Paroubek stane prezidentem.

Kauza romštiny na českých školách v Lidových novinách pokračuje. “Petice proti vyučování romštiny na českých školách!!! Tak se jmenuje skupina na sociální síti Facebook, která měla včera odpoledne už přes čtyřicet tisíc příznivců. Skupina byla založena jen krátce poté, co LN přinesly zprávu o tom, že ministerstvo školství chce do škol zavést romštinu jako volitelný předmět. „Podporujeme vzdělávání etnických menšin. Chceme, aby bylo na školách povědomí i o romském jazyce a kultuře,“ vysvětlila vrchní ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu Klára Laurenčíková.“ Podle Lidových novin jsou ve skupině zejména mladí lidé a středoškoláci, což je podle ředitelky vládní rady pro záležitosti důkaz, že romská osvěta je ve školách potřeba jako sůl. A kdy budou vládní experti lobovat u Facebooku, aby do svého balíčku řečí začlenil i ty menšinové?

Zlí lidé zase útočí na hodnou církev. „Nový pražský arcibiskup Dominik Duka označil události kolem sexuálního zneužívání dětí v irských katolických školách za kampaň, která má vytlačit církev z jejích pozic ve vzdělávání a odstavit ji od finančních zdrojů,“ píší Hospodářské noviny. Zdá se, že nový arcibiskup se ve svém úřadě neztratí. Jedno z prvních prohlášení, které záhybou médii a hned takhle upřímné. Hlavně bacha na prachy. Dnes už je můžou vzít komukoliv.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?