Lyžařova otázka: brýle nebo čočky?

Chránit oči při zimních sportech si musí všichni. Jaká jsou ale nejlepší řešení pro lidi s horším zrakem?

Rychlé sjíždění svahů spolu s nadmořskou výškou, větrem, slunečním svitem a chladnými teplotami může ohrozit i zdravé oči. Chránit by si je tak měli všichni bez ohledu na kvalitu zraku. Nejdůležitější je proto co nejvíce snížit zásah ultrafialovým zářením.

Toto UV záření je obzvlášť v horách vysoké i díky sněhu, který odráží až 80 procent světla. A právě při lyžování může být toto záření ještě intenzivnější,“ vysvětluje primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Proto je důležité vybrat správné lyžařské nebo sluneční brýle, které jsou speciálně navrženy pro zimní sporty a dokážou absorbovat nejméně 95 procent UV záření.

Ideální řešení? Lyžařské nebo sluneční brýle

Jaké jsou výhody lyžařských brýlí? Poskytují nejucelenější ochranu a jsou navrženy tak, aby se pohodlně vešly pod přilbu. Zároveň chrání oči proti různým létajícím částicím, oslnění, UV záření, větru a sněhu. Navíc je možné vyměnit folie dle počasí – žlutá do mlhy, hnědá nebo šedá proti slunečním svitu atd. Co se týká nevýhod, někteří lyžaři mají pocit, že jsou příliš objemné a mohou se zamlžovat.

Sluneční brýle také poskytují dobrou ochranu proti UV záření a určitou úroveň ochrany proti oslnění, větru, sněhu a různým částicím. Na rozdíl od lyžařských brýlí ale mohou spadnout, takže není vhodné je používat při rychlém lyžování nebo špatném počasí.

Navíc nechávají většinu z vašeho obličeje nechráněnou. Řešením mohou být UV skla integrovaná do helmy. Nicméně i toto řešení má své nevýhody. Oči jsou chráněné jen tehdy, když máte helmu na hlavě. To ale většina lidí při odpočinkovém slunění nemá.

S běžnými brýlemi si na horách nevystačíte

Klasické dioptrické brýle mají podobné nedostatky jako sluneční. Navíc postrádají ochranu proti UV záření, takže se samostatně pro lyžování nedoporučují.

I při zatažených dnech totiž může sníh odrážet UV záření a poškodit oči,“ říká primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Navíc lyžování s brýlemi a při vysoké rychlosti může být riskantní, protože brýle snadno spadnou. Kromě toho běžné i sluneční brýle často nesedí pod helmou, a jsou tak více náchylné k rozbití.

Kontaktní čočky – nezapomeňte na kapky

Používáte-li dioptrické brýle, musíte si najít lyžařské brýle, které pasují na vaše brýle. A to může být docela problém. Řešením tak mohou být kontaktní čočky kombinované s lyžařskými nebo slunečními brýlemi. Čočky totiž nezužují zorné pole obroučkami, nemlží se, při sportu nepadají a nerozbijí se. Vidění je dokonalejší hlavně při vyšších dioptriích.

Ale dávejte pozor na vysychání očí. Používejte proto kvalitní umělé slzy spolu s kontaktními čočkami a nezapomínejte si je v pravidelných intervalech aplikovat, aby nedošlo k vysychání očí na chladných a větrných svazích.

Dodržujte také striktně hygienická pravidla a vždy nasazujte a odstraňujte čočky čistýma rukama. Pokud hygienu zanedbáte, můžete počítat s velmi nepříjemným až nebezpečným zánětem, který v extrémním případě může vést až ke slepotě postiženého oka.

Pokud jste milovníky sněhu a zimních sportů, je vhodné zvážit laserovou oční operaci na odstranění vaší vady. Tyto zákroky jsou dnes již velmi bezpečné
a nebolestivé. Nebudete už pak muset přemýšlet, jak napasovat vaše brýle pod ty lyžařské, nebo řešit před odjezdem kontaktní čočky. Váš oční lékař vám poradí, zda je na operaci čas a jakou kliniku si vybrat,“
uzavírá Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Evropská oční klinika Lexum

Evropská oční klinika Lexum poskytuje díky specializovaným lékařským týmům a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči prakticky ve všech oblastech očního lékařství. Výjimečné postavení kliniky Lexum v rámci České republiky tvoří více než dvacetiletá historie, přes 200.000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů a operatérů.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?