Tarantino: Ví, na jaké párty si zasouložit

„Abyste si nezašukali na téhle party, museli byste být tak neznámí, že byste neznali ani sami sebe.“

Jaká je tvoje nejoblíbenější filmová smrt?

O tom bychom se mohli bavit hodiny. Ty nejlepší jsou samozřejmě z filmů o masových vrazích. Miluju sekeru odsekávající ruce ve filmu Tenebre, který natočil Dario Argento, a ty proudy krve stříkající na zeď. Parádní smrt je také v Pátku třináctého, kde hlavní hrdina popadne holku a vrazí jí obličej do umyvadla s tekutým dusíkem – pak s její tváří, která úplně zmrzla, praští o stůl, takže se rozbije jako sklo. Paráda!

A co nejstrašidelnější smrt?

Chlápek jménem Josef Zito natočil fantastický horor The Prowler. Bylo to už těsně poté, co se tyhle filmy začaly zakazovat, ale jim se nějak podařilo zařídit, že byl přístupný od osmnácti let, a tudíž mohl jít do kin. Nevím, kdo komu co musel vykouřit, aby právě tenhle film cenzura pustila, ale někdo se obětovat musel. Je tam holka ve sprše, její přítel leží na posteli, když přijde zabiják a probodne mu bajonetem vršek hlavy tak, že ostří vychází bradou. Ten záběr je hodně zpomalený. Pak jde do sprchy, kde je ta holka úplně nahá, napíchne ji na vidle a pak ji na nich zvedne. Další hodně hustá smrt je ve filmu Don’t Go In the House (Poslední oběť). Chlápek si vyrobí v pokojíčku kovové zdi a pak do něj láká mladé holky. Když se mu to podaří, svlékne je donaha a upálí plamenometem. Hlavně první vražda je fakt hodně drsná, když jsem to viděl poprvé, říkal jsem si, že se mi to snad jen zdá.

Jaký nejhorší scénář se ti kdy dostal do rukou?

Většinu svých filmů si píšu sám, a tak moc scénářů nedostávám, ale pamatuju si, že mi jednou studio nabídlo něco, o čem se domnívali, že to je „moje krevní skupina“. Můj produkční, se kterým jsem v té době spolupracoval, Lawrence Bender, chodil chlastat s maníky z Foxu nebo od Warnerů nebo něčeho podobného. A oni mu řekli, že bych měl okamžitě přestat s tím, na čem jsem právě makal, protože do toho jejich projektu se prý určitě zamiluju. Jmenovalo se to Hawaii Five-O: The Movie. Podíval jsem se na starý seriál, na který to mělo navazovat, ale bylo to neuvěřitelně debilní. Já navíc Havaj ani nemám rád…

Už se ti stalo, že jsi někoho skoro zabil?

Upřímně můžu říct, že posadit Zoe Bellovou na kapotu té káry v Grindhouse: Auto zabiják bylo nejblíž k zabití ženy, kam jsem se kdy dostal. A sundat ji zase dolů živou byl nejšťastnější okamžik mého života. K zabití chlapa jsem se nikdy nedostal.

Když jsme u Zoe Bellové, doslechli jsme se, že její roli v Autě zabijákovi si napsal přímo pro ni, je to pravda?

Jo, je to tak. Viděl jsem ji v jednom dokumentu o kaskadérech, který se jmenoval Double Dare. Byl jsem z ní úplně vedle. Díval jsem se na to pak ještě se spoustou známých a všichni z ní byli unešeni, tak jsem měl potvrzené, že je fakt skvělá. Napsal jsem to pro ni a ona všechno sama zahrála. Nikdo za ni nezaskakoval. Když jsem jí o té roli řekl a ptal se, jestli všechny kaskadérské kousky chce dělat sama, tak mi odpověděla něco jako: „Když jsem měla být Sharon Stoneová, tak jsem vždycky byla jen její ruka nebo noha. Už nic takového nikdy dělat nechci. Všechny scény si rozhodně natočím sama!“

Jakou zbraň bys použil, kdybys doma načapal zloděje?

Kdyby byl jen na mém pozemku, tak bych prostě zavolal policajty, aby si ho odvezli. Ovšem kdyby byl uvnitř v domě, tak bych ho nezahnal, ale zabil. Mám speciálně pro ten účel doma brokovnici. Žádná střela do nohy a zajatce taky neberu! Předpokládal bych, že mě ten chlap přišel zabít, a tak bych ho prostě odpráskl.

Měls někdy problémy s dotěrnými fanoušky?

Obecně se dá říct, že moji fanoušci nejsou choromyslní, spíš příliš entuziastičtí. Ale je fakt, že jedna holka mě regulérně pronásledovala a bylo to dost nepříjemné. Nevypadala špatně, ale byla totální magor.