6 totálně nenápadných událostí, které dost zásadně změnily svět

Slyšeli jste už někdy o motýlím efektu? Kdy i obyčejná, nepatrná událost, jako zamávání křídla motýla, může způsobit kaskádu dost neočekávaných následných událostí? Očividně tenhle efekt existuje, protože tohle jsou dost průkazné příklady.

6. – Malý kubánský chlapec způsobil válku v Iráku

Profimedia.cz

Když Saddám Husajn stál na pódiu před provazem, na kterém měl být každou chvílí oběšen, nejspíš si neuvědomoval, že do tohoto momentu ho přivedl nenápadný malý kubánský chlapeček, který nasedl na loď a zamířil do Ameriky. Ale přesně tak to bylo. Protože divným způsobem způsobil válku v Iráku Elian Gonzalez.

Elian Gonzalez není tedy člověk, který řekl Georgovi Bushovi, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, ale je to klouček, který způsobil, že byl George Bush zvolen prezidentem. Stal se prezidentem v nejtěsnějších volbách americké historie a na Floridě vyhrál jen o pouhých 537 hlasů. A právě Florida mu celou tu volbu vyhrála.

Ty hlasy dostal právě díky Elianovi Gonzalezovi. Kubánsko-americká komunita na Floridě byla tak naštvaná na to, jak se zachovali Demokraté v mezinárodní bitvě o péči tohoto chlapce, že raději volili Republikána. Pulitzerem oceněná fotka, ve které agenti s velkými bouchačkami berou chlapce rodině, aby ho poslali zpátky na Kubu, byla pro Demokraty nejhorší možné PR.

Možná kdyby Elian Gonzalez nepřiplul na lodi do Ameriky, prezidentem by se stal Al Gore a žádná válka v Iráku by vůbec nebyla.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?