5 věcí, které vás nečekaně udržují při životě (a ani to nevíte)

Věděli jste, že když si nebudete čistit zuby, dostanete velice brzy infarkt? A že když budete chodit brzy spát, je větší šance, že nespácháte sebevraždu? Ano, svět je opravdu divné místo.

05. – Pravidelné čištění zubů může zabránit infarktu

Vědci už nějakou dobu tušili, že špatná ústní hygiena a problémy se srdcem jsou nějakým způsobem propojené. Ale nikdy to nedokázali pořádně vysvětlit. Až doteď. Vědci z Bristol University totiž zjistili, že streptokok, běžná bakterie při hnisání zubů, může způsobit krevní sraženiny, pokud se dostane do krevního oběhu.

Streptokok většinou bydlí jen ve vaší puse, ale stačí pár bramborových lupínků, o které si rozdrásáte dáseň a frajer se zařadí do krevního oběhu. Tam se zakuklí, aby se chránil před antibiotiky a vaším imunitním systémem. Je to chytrej bastard.

Časem se tahle obrněná bakterie začne dostávat do tepen a vytvářet tam sraženiny. Tím zabrání krvi, aby se dostala do srdce a tradá… Jste mrtví.

Pravděpodobně už nepotřebujete žádné další důvody, proč si pořádně a pravidelně čistit zuby, ale nález vědců z Bristol University bude mít dopad na spoustu dalších věcí – od léčby kardiovaskulárních nemocí až po ceny zubních past, protože už vidíme, jak se začne Signal prodávat jako lék na prevenci infarktu.

Pokračujte na další stranu!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?