5 úžasných věcí, kterých bylo dosaženo v totální opilosti

Někteří lidé mění historii náhodou, někteří účelně. Někteří ji mění z boží moci, jiní zase nezměrnou silou své osobní vůle. No, a někteří historii mění tak, že se potácivým krokem přivalí, vymočí se na ni a nazí kolem ní tančí. Naši hrdinové.

05. – Nikita Chruščov zabránil válce, protože se ožral

Getty Images

Během Studené války se Jugoslávie stala první zemí, která se vymanila z vlivu Sovětského svazu, když tehdejší jugoslávský vůdce Tito ukázal v roce 1948 Stalinovi prostředníček. Tenhle rozchod sice málem vedl k válce a mezi lety 1948 až 1955 nastalo docela napínavé období, kdy se válka čekala každým dnem. Dokonce ani Stalinova smrt v roce 1953 krizi neodvrátila, protože když se nasere Sovětský svaz, nezmění to ani nějaké úmrtí. A právě teď přichází na scénu sovětský premiér Nikita Chruščov, který byl známý tím, že má rád oslavy. A také že rád pije.

Profimedia.cz

Nikita Chruščov doufal v mírové řešení krize, takže v květnu 1955 vyrazil se sovětskou delegací do Bělehradu, aby tam všechno probrali. Tito měl ale v plánu celou výpravu využít a vytvořit pro Sověty špatné PR tím, že je ožere a pak jejich opilecké ksichty ukáže v televizi. Asi nikoho nepřekvapilo, že Nikita Chruščov s opíjením velice rychle souhlasil a nebylo ho třeba příliš dlouho přemlouvat. Jenže co začalo jako past se nakonec přetvořilo v jednu z nejúžasnějších párty v historii, ke které se nakonec musel s vodkou připojit i sám Tito.

„Jenom jeden, jenom jeden panák si dej!“
Celá návštěva skončila invazí ožralů na Sovětské ambasádě, kde se Chruščov tak namazal, že se snažil všechny přítomné líbat – zejména pak Tita. 2. června, kdy Chruščov a Tito nejspíš ještě vyspávali epickou opici, podepsal Sovětský svaz a Jugoslávie dohodu o ukončení krize. Dodnes jde o jedno z nejméně očekávaných diplomatických vítězství a mohlo k němu dojít jen díky tomu, že byl Chruščov přátelský opilec.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?