5 šokujících zákonů, které měly některé moderní země ještě docela nedávno

Zákony se mění, modernizují a vylepšují vlastně neustále. Ale občas se na nějaký pěkný zapomene a platí mnohem déle, než byste asi čekali. Tohle jsou právě ty příklady.

5. – Ve Francii byli do roku 2017 trans lidé nuceni podstoupit sterilizaci, v Čechách to platí dodnes

Legálně vyžadovat po lidech sterilizaci, to je jako něco ze sci-fi dystopie. Pro transgender obyvatele Francie to ale byla temná realita až do října 2016. Předtím, když si francouzští trans chtěli změnit své zákonné jméno a pohlaví, nejprve museli mít potvrzení, že byli permanentně sterilizováni.

Francie samozřejmě nebyla jediná. Německo mělo podobný zákon do roku 2011, Švédsko do 2012 a Norsko čekalo do roku 2014. Přesto v Evropě existuje ještě 22 států, kde podobný zákon stále platí, včetně takových míst, kde byste to možná nečekali, jako je Finsko nebo Švýcarsko. Ano, samozřejmě že takový zákon platí stále také v České republice nebo na Slovensku.

Švédsko bylo v 70. letech první zemí, která se rozhodla umožnit lidem legálně změnit své pohlaví, ale zároveň ještě dodali, že jsou ti lidé mentálně nemocní a tedy neschopní reprodukce. Jak vidno, stále patříme do zajímavé společnosti:

Evropský soud pro lidská práva nedávno rozhodl, že nucená sterilizace je jasné porušení lidských práv, když v dubnu 2017 tři Francouzi odmítli sterilizaci podstoupit. To urychlilo schválení nového zákona.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?