5 kriminálních géniů, kteří používali své schopnosti pro konání dobra

Robin Hood není jen legenda. Existují zločinci, kteří byli takovou určitou verzí Robina Hooda. Jasně, nikdo nezpochybňuje, že to byli opravdoví zločinci, ale někteří mezitím stihli napáchat i spoustu dobra. Víc dobra, než nejspíš zvládnete napáchat vy.

5. – Padělatel, který dokázal zachránit tisíce židů

Nikdo asi neočekává, že vaše brigáda při dospívání dost zásadně změní svět. Vaše maximální očekávání je, že dostanete zaplaceno. Když mladý Adolfo Kaminsky začal pracovat v čistírně, asi nečekal, že jeho schopnosti odstraňování skvrn z něj nakonec udělají hrdinu.

Když nacistické Německo provedlo invazi do Francie, sedmnáctiletý Kaminsky viděl, jak vojáci zabili jeho matku a zbytek židovské rodiny poslali do koncentračního tábora. Naštěstí tam nebyli příliš dlouho a Kaminsky si velice brzy uvědomil, že jsou jedni z mála, kteří měli takové štěstí. Během okupace viděl, jak bylo deportováno tisíce lidí jen proto, že neměli správné dokumenty. Připojil se tedy k francouzskému odboji, kde jeden člen zjistil, že má Kaminsky zkušenosti s čistícími chemikáliemi. Požádali ho tedy, aby začal odstraňovat něco, co mělo negativní dopad na zdraví lidí – slovo “žid” z pasů.

Kaminsky měl docela jednoduchý trik. Pomocí kyseliny mléčné odstraňoval z pasů inkoust a pak do nich mohl napsat, co se mu zlíbilo. V 18 letech se stal nejmladším padělatelem odboje a velmi rychle se stal také nejlepším. S pomocí expertních ilustrátorů jako Suzy Schidlof dokázal padělat 30 dokumentů během hodiny. Každý týden pomohl zhruba 500 lidem získat novou identitu.

S takovými schopnostmi si mohl na černém trhu vydělat malé jmění, ale odmítal za svou činnost peníze. Většinou také odmítal spánek, protože se cítil provinile, když nepracoval.

Když byli nacisté vyhnáni z Paříže, Kaminsky do té doby dokázal zachránit alespoň 14 tisíc židovských žen, mužů i dětí. Nakonec dostal snad každý francouzský metál, který existuje a jeho schopnosti byly na takové úrovni, že ho zaměstnala francouzská tajná služba a dělal dokumenty pro jejich špiony. V 60. letech pak opustil Francii a vydal se do světa, kde falšoval dokumenty lidem utíkajícím před diktátorskými režimy. Samozřejmě i tohle všechno dělal zadarmo.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?