5 důvodů, proč jsou na tom mnohem lépe oškliví lidé

Nemůžete sbalit tu spolužačku, co vám nápadně připomíná Megan Fox? Máte pocit, že si nikdy nenajdete pořádnou holku, protože jste oškliví? Nebojte. Oškliví lidé se mají mnohem, mnohem lépe. Říká to i věda!

05. – Vysocí lidé jsou dobří modelové, ale krátcí lidé žijí déle

Co si budeme povídat, krátcí lidé nejsou všeobecně považováni za sexy. Je tu důvod, proč Tom Cruise neustále pomocí velkých podpatků skrývá, že je vysoký pouhých 168 centimetrů. Být malý má ale také jednu zásadní výhodu. A tou nemyslíme to, že můžete být pašováni v kufru. Vysocí lidé totiž umírají podstatně dříve než ti menší.

Vědci tento poznatek potvrdili hned z několika naprosto nezávislých studií prováděných po celém světě. Nejdéle žijící lidé jsou například ve městě Okinawa v Japonsku a zdejší obyvatelé dosahují průměrné délky 145 centimetrů. Zjistili také, že vysocí lidé budou mít s vyšší pravděpodobností srdeční problémy a rakovinu, zatímco například u afrických kmenů, jejichž členové jsou malí, tyto nemoci prakticky neexistují.

Jak je tedy možné, že lidé se postupem let neustále zvětšují a čím dál tím méně umírají? Na to mají vědci také vysvětlení – je to dáno jednoduše tím, že se dokážeme mnohem lépe vypořádat s nemocemi než v dřívějších dobách. Ve 20. století, kdy byli lidé v průměru zhruba o 10 centimetrů nižší, téměř neexistovaly klasické dnešní srdeční choroby. A co země, ve kterých se v současnosti obyvatelé v průměru zvyšují jako v Indii nebo Singapuru? Ano, také tam narůstá počet srdečních chorob.

Toto zjištění se dokonce potvrdilo i při sledování lidí ze stejného prostředí a země. Vědci například sledovali baseballové hráče z 20. století a opět platilo, že ti vyšší umírali dříve než ti malí. Stejný výsledek přinesl sledování průměrných Francouzů z 19. století.

Čím to je? Vědci jsou přesvědčeni, že je to jednoduše tím, že vyšší lidé mají vyšší počet buněk ve svém těle a je tedy vyšší šance, že budou vystaveny karcinogenům. Například u žen stačí přidat 10 centimetrů nad 152 centimetry a šance, že onemocní rakovinou, se náhle zvýší o 16 procent. Je vás prostě víc, takže je vyšší šance, že vás sejme nemoc.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?