7 bizarních způsobů, jak 11. září zcela změnilo svět

Dnes máme výročí známého teroristického útoku z 11. září 2001. Byla to velká událost, která v mnoha ohledech změnila svět. A způsobila i docela nečekané věci.

07. – Svět se stal teplejším

Když teroristé 11. září 2001 zaútočili v letadlech, americká vláda se rozhodla zastavit veškerý letecký provoz. Stalo se něco, co se ještě v historii letectví nikdy nestalo – nad územím USA neletělo jediné letadlo.

Co se ale příliš neví je to, že kondenzační stopy (ty bílé čáry, které za sebou nechávají letadla) fungují jako zrcadla a odrážejí teplo, takže se nedostane na zemský povrch. Ty tisíce a tisíce kondenzačních stop ochlazovaly teplotu na Zemi a vlastně tak svým způsobem bojovaly proti globálnímu oteplování.

Jenže když byla všechna letadla náhle posazena na zem, už nebyla žádná zrcadla, která ochlazovala Zemi po téměř půl století. Během pouhých tří dnů se zvýšila průměrná teplota v USA o dva stupně (zdroj To sice nezní jako hodně, ale globální oteplování zvyšuje průměrnou teplotu o 0,5 stupně ročně. Tady stoupla teplota o dva stupně. Za pouhé tři dny.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?