7 českých hokejových momentů, které se jen tak nepřekonají

I když bychom vyhráli tohle mistrovství světa, na tyhle momenty to jen tak mít nebude.

hokej

MS v hokeji

07. – Československo zničilo šest let nezastavitelný Sovětský svaz

Sovětský svaz byl v 60. letech neporazitelný. V roce 1963 už vyhráli třetí zlato za sebou na mistrovství světa. V tomto roce, kdy se MS konalo ve švédském Stockholmu, prohráli jen v jednom zápase a nakonec opět vyhráli zlato. Poté hráli na dalších třech MS a na jedné olympiádě, aniž by prohráli jediný zápas. Když šli v roce 1968 do olympiády, měl za sebou Sovětský svaz od března 1963 celkem 32 zápasů, aniž by jedinkrát prohráli. Pak ale přišlo 15. února a zápas proti Československu.

Zápas se stal jedním z nejlepších v historii hokeje. Boris Mayorov dal první gól už ve 28 sekundě, ale Československo se postavilo na nohy a během čtyř minut nasázeli Sovětům tři góly. Do konce zápasu hráli jedno z nejlepších utkání mezinárodního hokeje. ČSSR vedlo 4–2, když se šlo do poslední třetiny. Pouhé čtyři minuty do konce dal Jaroslav Jiřík pátý gól, což byl také jeden z důvodů, proč se stal prvním hráčem ze sféry Sovětského svazu, který měl možnost hrát v NHL. V tu chvíli si všichni mysleli, že je zápas rozhodnutý. Sověti ale měli v sobě ještě jeden comeback.

Viktor Polupanov a Mayorov vstřelili dvě branky, takže skóre bylo 5–4. Sověti šli do našeho brankáře, Vladimíra Dzurilly, jako šílení, ale ten nás do poslední chvíle neuvěřitelným způsobem podržel.

Československo slavilo, jakoby získali svou první olympijskou medaili. Nezískali, prohra s Kanadou a remíza se Švédskem je v bodování srazilo a Sověti opět získali zlato, ale dokázali jsme alespoň něco – porazit neporazitelné.