7 českých hokejových momentů, které se jen tak nepřekonají

I když bychom vyhráli tohle mistrovství světa, na tyhle momenty to jen tak mít nebude.

07. – Československo zničilo šest let nezastavitelný Sovětský svaz

Sovětský svaz byl v 60. letech neporazitelný. V roce 1963 už vyhráli třetí zlato za sebou na mistrovství světa. V tomto roce, kdy se MS konalo ve švédském Stockholmu, prohráli jen v jednom zápase a nakonec opět vyhráli zlato. Poté hráli na dalších třech MS a na jedné olympiádě, aniž by prohráli jediný zápas. Když šli v roce 1968 do olympiády, měl za sebou Sovětský svaz od března 1963 celkem 32 zápasů, aniž by jedinkrát prohráli. Pak ale přišlo 15. února a zápas proti Československu.

Zápas se stal jedním z nejlepších v historii hokeje. Boris Mayorov dal první gól už ve 28 sekundě, ale Československo se postavilo na nohy a během čtyř minut nasázeli Sovětům tři góly. Do konce zápasu hráli jedno z nejlepších utkání mezinárodního hokeje. ČSSR vedlo 4-2, když se šlo do poslední třetiny. Pouhé čtyři minuty do konce dal Jaroslav Jiřík pátý gól, což byl také jeden z důvodů, proč se stal prvním hráčem ze sféry Sovětského svazu, který měl možnost hrát v NHL. V tu chvíli si všichni mysleli, že je zápas rozhodnutý. Sověti ale měli v sobě ještě jeden comeback.

Viktor Polupanov a Mayorov vstřelili dvě branky, takže skóre bylo 5-4. Sověti šli do našeho brankáře, Vladimíra Dzurilly, jako šílení, ale ten nás do poslední chvíle neuvěřitelným způsobem podržel.

Československo slavilo, jakoby získali svou první olympijskou medaili. Nezískali, prohra s Kanadou a remíza se Švédskem je v bodování srazilo a Sověti opět získali zlato, ale dokázali jsme alespoň něco – porazit neporazitelné.