6 substancí, které se vysmívají fyzice úplně do ksichtu

Smějeme se předkům, kteří si mysleli, že střelný prach je čarodějnictví, ale i dneska se sem tam objeví něco, co nemůže být nic jiného než kouzla a čáry!

06. – Gallium: kov, který se vám pěkně rozpustí v ruce

Jistě, všichni znají tekutý kov (rtuť, ne asi) a fakt, že všechny kovy se rozpouštějí, když je kolem nich fakt horko. Ale asi jste ještě nenarazili na pevný kov, který když vložíte do ruky, rozpustí se v ní jako zmrzlina. Přesně to totiž dělá gallium, který stačí jen maličko ohřát a už začíná připomínat tu věc, ze které vyrůstal Robert Patrick v Terminátorovi 2.

Gallium se totiž rozpouští při maličko vyšší než pokojové teplotě, takže na výstavbu budov asi není úplně vhodný, ale můžete s ním dělat zábavné párty triky. Jako když si vezmete lžičku vyrobenou z gallia a zamícháte s ní horkou vodu.

Nebojte, je to ještě divnější. Gallium si z nějakého důvodu moc nerozumí s hliníkem, takže třeba plechovku od koly změní na kus papíru:

Existuje mnohem více zábavných videí, kde lidé ničí hliníkové věci jako počítačové chladiče:

Jsme dost překvapení, že ještě nikoho nenapadlo nakapat trochu gallia na kolo souseda předtím, než na něm vyrazí do práce.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?