5 slavných tajemných záhad (které jsou už ovšem dávno vyřešené)

Existovala Atlantida? Co se stalo v Tungusce? A jak sakra vznikly pyramidy a Stonehenge? Nebojte, všechno má docela prozaická vysvětlení.

05. – Zkáza Atlantidy

Záhadné město Atlantida provokuje lidi už dlouhá staletí. Prvně o něm psali starořečtí filozofové a jeho zánik má být varováním pro moderní společnost. Varování před čím? No… před vším. Před válkou, globálním oteplováním nebo mimozemskou invazí. Šlo o nejpokrokovější civilizaci na Zemi, ale i tak došlo k tomu, že se Atlantida potopila do hlubin Atlantského oceánu. Po staletí lidé bájí o tom, jak toto potopené město naleznou a odhalí jeho pradávná tajemství.

Nebo o něm udělají videohru, která má lepší příběh než tři ze čtyř filmů o Indiana Jonesovi.

Bohužel, pátrání po bájné Atlantidě zatím nebylo úspěšné. Víc by mohl vědět leda tak Platón, ale je už příliš mrtvý na to, aby nám zvedl telefon.

Žádná záhada

Atlantida neexistuje a nikdy neexistovala. Nebrečte.

Tak především – naše dnešní znalosti deskové tektoniky zcela vylučují možnost, že by se mohl nějaký kontinent jen tak potopit. Existuje ale ještě přesvědčivější důkaz: Atlantida je něco, co si Platón prostě vycucal z prstu, aby měl se Sókratem o čem mluvit a dokonce ve svých textech přiznává, že Atlantida je čistě hypotetické město.

To je ostatně také důvod, proč Atlantidu nikdo nebral vážně až do moderních časů. Většina lidí za starých časů věděla, že si Platón vymýšlí, aby dokázal svou pointu. Navíc kniha, ve které je Atlantida zmíněna, Timaeus, má méně než 100 stránek. Něco takového dokážete přečíst při jízdě vlakem s Českými drahami (znáte to, zásek v polích a je to přečtené). Myslíte, že by odhalení zničeného kontinentu vyšlo v takovém sešítku?

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?