10 věcí, které jste se učili v dějepisu, ale nejsou pravda

Tohle je vlastně důkaz, že nemůžete věřit všemu, co jste se naučili ve škole. Právě se vám zhroutil celý svět? Nemáte zač!

10. – Vynálezce telefonu

Většina lidí stále věří, že vynálezcem telefonu je Alexander Graham Bell. Pravdou je, že Bell si telefon patentoval v roce 1876 a začal první telekomunikační byznys. Byl to ale spíše tak trošku zloděj.

Návrhy, které si nechal patentovat, totiž původně patřily člověkovi jménem Antonio Meucci. Ten poprvé ukazoval funkční telefon 16 let předtím, než si ho Alexander Graham Bell nechal patentovat. V té době si ale italský imigrant nemohl dovolit zaplatit 250 dolarů za patent a později byl ještě chudší.

Své návrhy ale ukázal telegrafické společnosti Western Union, ale ti se s ním nakonec nesešli a tvrdili, že jeho dokumenty ztratili. O dva roky později náhle patentuje telefon Alexander Graham Bell, který ve Western Union pracoval.

Meucci samozřejmě Bella žaloval, ale zemřel ještě dřív, než padl rozsudek. V roce 2002 ale americký kongres oficiálně prohlásil vynálezcem telefonu Antonia Meucciho.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?