5 podivných věcí, které nám nechala evoluce v těle

Věříte v evoluci? Ne?! Tak potom nám vysvětlete, proč nám Bůh nechal zub moudrosti, když se nám nevejde do pusy! Nebo k čemu nám je slepé střevo? Je Bůh svině?

05. – Husina

Ta malá holčička, co ve tmě stojí za vašimi zády, ani nemrká a civí na vás, vám tu reakci zcela jistě spustí. Stoupají vám chloupky za krkem, na nohách a rukách se vám objeví husí kůže. Tahle zajímavá činnost lidského těla se projevuje, když máte strach nebo je vám zima. Občas dokonce i jako emocionální odpověď na různé podněty – třeba když vás něco dojme v kině, nebo když oknem zahlédnete, jak se sousedovic dcera převléká do pyžama a nezatáhla si závěsy.

Proč tomu tak je?

Viděli jste někdy, jak se naježí srst zvířeti, když má strach nebo je rozzuřené?

Tak to je přesně ono. Husí kůže je způsobena maličkými svaly u chlupů, které způsobí, že si chlupy stoupnou. Protože ale nemáte už chlupy po celém těle, nestoupne vám celá srst, ale pouze ty svaly.

Jelikož člověk už není pokryt srstí, není žádný důvod, abychom tuhle funkci měli. Zvířata, když se bojí, tak se jim naježí srst, aby působila větší a třeba vystrašila predátora.

Naježení srsti také pomáhalo, když nám byla zima a potřebovali jsme se zahřát. Prostě si stouply všechny chlupy na našem těle a izolovaly tak od kůže tu největší kosu. Většina savců, kterým chlupy za dobu evoluce neslezly jako nám, si tuhle skvělou pomůcku stále užívají.

Pokračujte na další stránku!

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?