5 podivností, co nám nechala evoluce v těle

Věříte v evoluci? Ne?! Tak potom nám vysvětlete, proč nám Bůh nechal zub moudrosti, když se nám nevejde do pusy! Nebo k čemu nám je slepé střevo? Je Bůh svině?

bůh

evoluce

podivnosti

05. – Husina

5 podivností, co nám nechala evoluce v těle

Ta malá holčička, co ve tmě stojí za vašimi zády, ani nemrká a civí na vás, vám tu reakci zcela jistě spustí. Stoupají vám chloupky za krkem, na nohách a rukách se vám objeví husí kůže. Tahle zajímavá činnost lidského těla se projevuje, když máte strach nebo je vám zima. Občas dokonce i jako emocionální odpověď na různé podněty – třeba když vás něco dojme v kině, nebo když oknem zahlédnete, jak se sousedovic dcera převléká do pyžama a nezatáhla si závěsy.

Proč tomu tak je?

Viděli jste někdy, jak se naježí srst zvířeti, když má strach nebo je rozzuřené?

5 podivností, co nám nechala evoluce v těle

Tak to je přesně ono. Husí kůže je způsobena maličkými svaly u chlupů, které způsobí, že si chlupy stoupnou. Protože ale nemáte už chlupy po celém těle, nestoupne vám celá srst, ale pouze ty svaly.

5 podivností, co nám nechala evoluce v těle

Jelikož člověk už není pokryt srstí, není žádný důvod, abychom tuhle funkci měli. Zvířata, když se bojí, tak se jim naježí srst, aby působila větší a třeba vystrašila predátora.

Naježení srsti také pomáhalo, když nám byla zima a potřebovali jsme se zahřát. Prostě si stouply všechny chlupy na našem těle a izolovaly tak od kůže tu největší kosu. Většina savců, kterým chlupy za dobu evoluce neslezly jako nám, si tuhle skvělou pomůcku stále užívají.

Pokračujte na další stránku!

Diskuze