World of Warships speciál: Tipy a triky pro úplné začátečníky mezi vámi

Dozvěděli jste se o World of Warships, zadarmo jste si hru stáhli a teď byste potřebovali poradit, jak ji hrát, abyste nebyli hned za největší losery? Od toho nás tu máte, přátelé!

Úplné základy v ovládání a strategiích

World of Warships mají skvělé stránky v češtině, kde mají i svou sekci Výcvik, takže tu nebudeme papouškovat to, co si můžete přečíst u nich. Zamiřte do sekce Výcvik, kde vás naučí ty nejzákladnější věci. Mají dokonce senzační interaktivní průvodce úplnými základy. Hezky se do ní ponořte, nastudujte si, jak se lodě ovládají, jaké typy hry můžete hrát a další věci.

Dobré? Zvládli jste to? Tak teď už je čas na pár tipů a triků pro začátečníky!

Jaký typ lodě si vybrat? Záleží, jak vám bude vyhovovat hrát

Dobrý nápad je vyzkoušet si všechny, ale platí tyhle základy: torpédoborce jsou rychlé a nenápadné, bitevní lodě jsou odolné a mají velkou palebnou sílu, křižníky jsou dost obratné a takticky velmi pružné a letadlové lodě mají vzdušnou nadvládu a fungují jako podpora týmu. Samozřejmě, ve své flotile můžete mít každý jednotlivý druh lodi, ale většinou se pořádně naučíte ovládat jen jeden typ. Vyzkoušejte všechny a jakmile vám bude jeden typ nejvíc vyhovovat, vyberte si ho a vyšperkujte. Vždycky se později můžete vrátit k dalším typům.

Pokud se hrou začínáte, doporučujeme používat křižníky. Jsou na naučení se základních principů nejpraktičtější.

Naučte se používat taktickou mapu

Když stisknete klávesu „M“, objeví se vám taktickou mapu, která by měla být vaše velká kamarádka. Zejména, pokud používáte letadlové lodě, protože na ní vysíláte letouny dělat průzkum, obranu členů flotily nebo zásobování. Hodí se ale i ostatním. Jednak budete mít velmi přesný přehled o bojišti a pak po ní také můžete na autopilota posouvat lodí. Stačí kliknout na místo na mapě a loď se na to místo vydá. Pokud chcete jet po mapě ne přímou linkou ale s několika zastávkami, držte klávesu SHIFT a přidejte až pět bodů, kterými projede. Velmi praktické.

Typy granátů a jak je používat

Lodě mají dva základní typy granátů – explozivní granáty a průbojné granáty. Explozivní granáty poškozují všechno, co se nachází na palubě lodi kromě dělových věží a mohou způsobit požár. Průbojné granáty mohou projít pancéřováním a mohou ničit důležité a chráněné moduly nepřátelské lodi. Některé jdou dokonce zničit jediným výstřelem, ale to musíte mít sakra štěstí a trefit se do správného místa. Když to ale nevyjde, může se stát, že průbojný granát loď vůbec nepoškodí. Jakmile ale trefíte třeba muniční sklady, máte vyhráno, zatímco explozivními granáty byste loď ničili dlouho.

Explozivní granáty jsou pro začátečníky, ale jakmile se naučíte lépe mířit, průbojné granáty si zamilujete. Jen musíte počítat s tím, že ani průbojný granát neprojde některým lepším pancířem, případně lodí proletí skrz naskrz a exploduje mimo ni (to se děje třeba torpédoborců nebo lehkých křižníků). Pozor, pokud se na vás loď řítí zepředu, vždycky je lepší používat spíše explozivní granáty.

Když už střílíte po lodi… najděte citadelu

Místo, které když pořádně trefíte, způsobíte velkou paseku. Většinou se nachází pod palebnou baterií nepřítele, zhruba uprostřed lodi. Ukrývá ty nejdůležitější části lodě, například motorovou místnost, kotelnu nebo zásobníky. Nejjednodušší je podívat se, odkud jde z lodí pára – to jsou místa, kde má loď motory a mířit do místa, odkud pára vychází. Zkuste se trefit nad úrovni ponoření lodě. Jakmile loď přijde o motory, její pohyb bude značně ztížen a vaše možnost dorazit jí značně zlehčena.

Základy tedy máme, ale úplně nejlepší je hrát. Tím se naučíte vůbec nejvíc. V další části našeho seriálu v rámci speciálu se dozvíte více o různých druzích lodí a jak s nimi nejlépe hrát.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?