Tichý zabiják od Volkera Kutschera jako audiokniha

Druhá ze série detektivek z Berlína v období Výmarské republiky německého spisovatele Volkera Kutschera vychází jako audiokniha TICHÝ ZABIJÁK v podání herce Jana Teplého.

Příběh volně navazuje na předchozí díl MOKRÁ RYBA, na jehož motivy vznikla pod režijní taktovkou Toma Tykwera seriálová adaptace Babylon Berlin, na jehož českém znění se podílel i interpret audioknihy, který pro HBO nadaboval hlavního hrdinu – kriminálního komisaře Gereona Ratha. Seriál aktuálně rovněž vysílá Česká televize. Chystá se také natáčení další řady, která zachytí právě události z románu Tichý zabiják.

„Další setkání s oblíbeným hrdinou, jehož charakter se dále probarvuje, je vždycky příjemné. Když se s ním navíc můžete podívat do doby nebo společnosti, která vás čímsi láká a zajímá, ale neznáte všechny detaily, potěší vás to ještě víc… V případě Tichého zabijáka jde o zdařilou noir detektivku, kterou silně determinuje autorova skvělá znalost všech aspektů tehdejšího řízného tepu bujaré evropské metropole, jedné éry, která byla plná života, extravagance, tvůrčího entuziasmu i smyslnosti, se zápletkou zasazenou do atraktivních kulis filmových ateliérů v době nástupu zvukového filmu. Gereon Rath si tímto prostředím prohrnuje cestu jako sněžný pluh noční ulicí po nadílce blyštivých krystalků kokainu, který po kluzkém povrchu sem tam ujede a odhalí i skrytou špínu a temnotu. Podobně se pod pozlátkem slávy hereckých hvězd a leskem stříbrného plátna schovává skutečnost, jak bezzubě a naivně přihlíželi jednotlivci i masy sílící vlně agresivního extremismu směřujícího k brutální kocovině další velké války. Je to jízda na plný plyn a kola již brzy roztočí další případ s názvem Goldstein,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Zbožňovaná filmová diva Betty Winterová umírá poté, co na ni při natáčení spadl světlomet. Ale byla to vůbec nehoda? Vyšetřování přivádí Gereona Ratha do berlínských ateliérů, kde to vře, neboť celá branže se dramaticky mění. Svět dobývá zvukový film a mnohým ujíždí vlak: producentům, majitelům kin i hvězdám němé éry. Do toho zmizí herečka Vivian Francková. Inspektor se ocitá v ohnisku sporů soupeřících producentů, a navíc slíbí svému otci, že vypomůže kolínskému starostovi Konradu Adenauerovi v jisté delikátní záležitosti. Mezitím se u příležitosti pohřbu Horsta Wessela znovu vyhrocují pouliční bitky mezi nacisty a komunisty…

„S Gereonem jsem strávil spoustu času u první audioknihy i u dabingu, takže jsem měl radost, že se dozvím, co se s ním stane dál. Tichý zabiják mě možná bavil ještě víc než Mokrá ryba, protože se týká začátků zvukového filmu, a tedy prostředí, které jako herec trochu znám, proto mi to připadalo hodně zábavné a snad i víc napínavé. Navíc jsem se trošku dovzdělal, dozvěděl se další reálie, jak ten zlom ve světě filmu probíhal a kdy co se jak zavádělo do produkce,“ prozrazuje interpret série Jan Teplý. A dodává: „Audioknihu Mokrá ryba jsem nahrával až poté, co jsem měl nadabovaný seriál Babylon Berlin, takže jsem už věděl, co se stane, a všímal si rozdílů. Teď to ale bylo jinak, nechával jsem se překvapovat dějem. Některým posluchačům možná bude už v průběhu jasnější, jaká je pointa a jak to dopadne, ale já jsem si text připravoval vždycky po částech, a do poslední chvíle jsem tudíž netušil, jak to skončí. Až když jsem před sebou měl poslední dvě natáčecí frekvence, konečně jsem román dočetl celý. Měl jsem to tedy na etapy a bylo to tak pro mě napínavější. A doufám, že se mi díky tomu podařilo vzniklé napětí přenést do nahrávky.“ A co herce při nahrávání audioknihy nejvíc bavilo? „Bavilo mě filmové prostředí, dohadující se producenti, velkolepý svět hvězd a Berlín počátku třicátých let. Fascinuje mě meziválečné období, to, kde jsme všichni mohli být, kdyby k druhé světové válce nedošlo. Baví mě komisař Gereon Rath, že je takový nejednoznačný… Baví mě i Charlotta Ritterová, protože mezi ní a Gereonem je určitý vztah. V tomhle díle se také poprvé objevil i Rathův přítel z dětství Paul, který mě bavil, protože otevřel zase jiný pohled na protagonistu. Gereon totiž zatím kamarády moc neměl, spíš kolegy, kteří jsou s ním buď v dobrých vztazích, nebo ne. Výborně je napsaná také postava samotného vraha, jeho rodiny a zázemí – jeví se to skoro jako něco z jiného světa. To pro mě bylo jako pro interpreta hrozně podnětné, když vás autor umí uvést do rozpoložení, které dokážete herecky využít. Tu postavu bylo rozhodně zajímavé namlouvat, nebo spíš ji komponovat.“

Nahrávku doprovází původní hudba, jejíž melodie vycházejí z dobových šlágrů a které halí zvuk evokující přednes tehdejších gramofonů. V posluchačích se rozproudí krev ve frenetickém tempu rozpustilého swingu, mysl rozpinkají sofistikované jazzové vyhrávky, v lehkém oparu přibrzdí komornější fragmenty budující atmosféru pomocí klávesových rejstříků a to vše v mixu ruchů a šumů oddychujícího nočního velkoměsta.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 369 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?