Sounáležitost Čechů a Slováků slaví 100. výročí

Československo by letos existovalo již 100 let. I po jeho rozdělení na dvě samostatné republiky si oba národy dodnes zachovaly vzájemnou blízkost. Sounáležitost připomíná i projekt Společné století.

Nejen jubilejní sté výročí vzniku Československa nebo důležité milníky jeho historie, ale i dodnes trvající blízkost a vzájemnost Čechů a Slováků letos připomíná projekt Společné století. „Cílem je vzbudit v Češích i Slovácích národní hrdost a sounáležitost, ale nikoliv patetickým nebo podbízivým způsobem,“ vysvětluje smysl projektu Monika Palatková, ředitelka agentury CzechTourism, která projekt vytvořila.

Československo během své existence zaznamenalo řadu milníků, ať už radostných, anebo těch temných. Prohlášení nezávislosti Československa v říjnu 1918, rozkvět demokracie během první republiky, ale i mobilizace armády v roce 1938 nebo okupace vojsky Varšavské smlouvy před 50 lety. Tyto i další klíčové události československých dějin projekt připomíná. „Oba naše státy si za sto let prošly mnoha vzestupy i pády. Považujeme proto za nutné zdůraznit, že i tak bychom neměnili, že nás každý rok či každé desetiletí posouvaly dál,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Právě dovětky „Neměnil/a bych“ a „Nemenil/a by som“ jsou jedním ze symbolů Společného století, které století vzájemnosti mezi Čechy a Slováky připomínají. Objevily se i na tvářích známých osobností, mezi které patří například fotbalista Antonín Panenka, kardiochirurg Jan Pirk, herečka Emília Vašáryová nebo generálmajor Emil Boček, válečný veterán z druhé světové války a pilot RAF. Do oslav se v rámci projektu zapojí všechny regiony České republiky, včetně institucí jako Národní památkový ústav, Národní divadlo nebo Česká filharmonie. Výročí bude připomínat také zrekonstruovaná budova Národního muzea.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?