Roman Blažek říká: Být první je osud

Začal s výrobou sportovního vybavení na dálném východě. První založil značku, která jediná na světě vyrábí pouze sportovní vybavení pro děti. První zakladatel sportovního e-shopu v ČR.

Sportovec a táta dvou dětí Roman Blažek nebyl spokojený s dětskými lyžemi, snowboardy a koly na trhu. A protože ho vždy bavily výzvy, rozhodl se, že s tím něco udělá. Sestavil tým podobně nadšených tátů a začali vyrábět sportovní vybavení podle svého nejlepšího vědomí. Vznikla značka Beany.

Bylo to těžké sebrat odvahu a začít konkurovat velkým firmám?

Mám rád výzvy a v některých věcech si věřím, ale riziko tu je vždy. Byl jsem navíc z oboru, sportovní vybavení vyrábím už 22 let. Léta zkušeností mne utvrzovala v tom, že sportovní vybavení je dobrý artikl. Dětské sportovní vybavení je pak pověstná díra na trhu. Nápad vytvořit novou značku vzešel z rodinné potřeby. Mám dceru a syna a sehnat pro ně sportovní vybavení, které jsem si představoval, bylo nemožné. Mne výběr na trhu neuspokojoval: nelíbila se mi kvalita, vysoká cena a sortiment jsem považoval za nedostatečný. Tak vnikla značka Beany, kdy název vymyslela má dcera Ema. 

Jak ji to napadlo?

Milá náhoda. Prostě jen obyčejný dětský impuls.

Říkáte, že sportovní vybavení vyrábíte už dlouho. Co jste dělal v předchozím zaměstnání?

Téměř celý svůj profesní život – asi 22 let – vyrábím sportovní vybavení. Prvním počinem byly snowboardy, založil jsem značku Westige. První výrobu jsem řešil v Číně, tamní továrnu jsem vlastně učil, jak snowboardy správně vyrábět. Dnes je to jedna z největších fabrik na světě, která dělá pro velké brandy, ale s námi spolupracují dále. Mám tam téměř přátelské vazby.

Jak se vaše lyže, prkna, kola liší od těch sériových od velkých značek? V čem spatřujete vaši oproti konkurenci?

Základem je vždy kvalitní produkt, který je speciálně vyrobený pro malé sportovce. Musí pro ně být snadno ovladatelný, aby se mohli naučit techniku a metodiku daného sportu. A nezískali zbytečné zlozvyky a mohli se radovat se ze sportu. Tedy konkrétně například kola jsou přiměřeně těžká, mají kvalitní komponenty a geometrie rámu je uzpůsobena malé postavě dítěte. Snažíme se nabídnout kvalitu za přijatelnou cenu, která rodiče motivuje ke koupi a pěkný dětský design, ten se líbí dětem. Snowboardy se liší unikátním jádrem a skládáním laminátu, tzv. responsive technology, což dělá snowboardy pružnými, lehkými a skvěle ovladatelnými pro děti.  U lyží používáme ve špičce a patce rocker prohnutí, což je dělá hravé a dobře ovladatelné, zároveň používáme stejnou responsive technologii  jak u snowboardů. 

Kde se značka narodila a kde dnes vyrábíte?

Narodila se v Krkonoších, přímo ve Vrchlabí, kde je velká tradice výroby lyží: v Horní Branné a ve Štěpanicích se už lyže vyráběly. Bylo třeba začít psát i novodobé dějiny. Vyrábíme ale na Filipínách (dětská kola), dále pak na Taiwanu, v Číně či v Itálii.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?