Léto v horách: K jakým úrazům dochází v Česku nejčastěji?

Čím dál více Čechů se v létě s chutí a nadšením vydává do tuzemských hor. Oblibě se těší jak pěší turistika, tak cyklistika, ale také jízda na horských koloběžkách, která v poslední době nabírá na popularitě. Spolu s tím ale samozřejmě vzrůstá i počet úrazů, ke kterým v horách dochází.

S jakými úrazy se horská služba potýká nejčastěji?

Horská služba se v letních měsících nejčastěji setkává se zlomeninami, odřeninami, tržnými ránami, pohmožděninami kloubů, při vysokých teplotách pak někteří jedinci čelí úžehům nebo kolapsům. O život potom mnohdy jde i v případě bodnutí hmyzem, kdy se dotyčný potýká s nenadálou a velmi silnou alergickou reakcí na bodnutí vosou. Jakmile alergickou reakci doprovází třeba oteklý krk, hlava i dýchací ústrojí, život postiženého pak závisí na každé minutě.

Co je v létě nejčastější příčinou úrazů na horách?

Maximální opatrnost se pak v horách vyplácí nejen pěším turistům či cyklistům, ale také při jízdě na tzv. horské koloběžce. Například na Ještědu, kde si koloběžky můžete také půjčit, záchranáři vyjíždějí ročně k desítkám mnohdy až hrůzostrašných úrazů. Ať vypadá jízda na koloběžce na první pohled jakkoliv zábavně, ve skutečnosti se jedná o adrenalinový sport, u něhož stačí jediná vteřina, kdy se na opravdu strmém kopci můžete střetnout s dalším jezdcem nebo můžete v zatáčce vyjet mimo cestu a neštěstí je na světě.

Při vysokohorské turistice nepřeceňujte své síly

Horští záchranáři konstatují, že lidé také často přeceňují své síly a nezjistí si před absolvování horské túry předpověď počasí ani aktuální varování a doporučení k dané oblasti. A přitom veškeré tyto klíčové informace jsou k nalezení na oficiálních stránkách horské služby.

Jak v létě (nejen) v horách chránit své zdraví?

  • Při pěší turistice si pečlivě nastudujte danou trasu a zjistěte si, zda se na ní nevztahují případná doporučení či nebezpečí.
  • Noste u sebe vždy láhev s vodou.
  • Při náročnějších horských túrách nezapomínejte na kvalitní pevnou obuv, abyste se vyhnuli vyvrknutí či pohmoždění kotníku.
  • Alergici by u sebe měli nosit vždy veškeré léky, které užívají jednak jako prevenci a jednak jako první pomoc při alergické reakci.

A posledním tipem, který vás sice před úrazem neochrání, ale rapidně zmírní jeho následky, vyrážíte-li na hory do zahraničí, je sjednání cestovního pojištění.

Cestovní pojištění si vždy sjednejte s ohledem na aktivitu, které se budete věnovat. Nezapomeňte také na to, že vysokohorská turistika v terénech nad 3 500 m. n. m do 5 000 m. n. m. včetně a výstupy via ferrata do stupně obtížnosti C patří do rizikových sportů. Výhodné cestovní pojištění pro svou dovolenou v zahraničních horách si sjednáte například u ČSOB Pojišťovny.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?