Evoluce batohů aneb Ukaž mi svá záda a řeknu ti, kam jdeš

Od ranečku s buchtama přes koženou kabelu naleštěnou jak majitelův knír… Batoh ušel dlouhou cestu, aby se stal, čím dnes je. Tedy kreativním doplňkem, který umí outfit podtrhnout, ale i potopit.

První patent na batoh se objevil až na konci 19. století. Stalo se tak v Americe a jeho autorem byl plukovník Merriam. Asi nepřekvapí, že stál pouhých 70 centů a koupit si ho mohli jenom vojáci. Šlo totiž o pouhé vylepšení tehdejších vaků, ke kterým se přidal rám.

Za praotce moderního batohu je ale označovaný až Lloyd F. Nelson, který v roce 1920 absolvoval tůru přes Aljašku s tradičními eskymáckými ruksaky. (Což ve skutečnosti znamenalo tulení kůže a větve…) Túru s nimi tak protrpěl, že se po návratu zaměřil na vývoj batohu s rámem. Tak, aby se váha zavazadla rozprostírala na celá záda.

Největší krok k batohu, jak ho známe dnes, udělal horolezec G. Cunningham. Vadilo mu totiž, jak mu tehdejší řemínkový batoh po zádech klouzal, nedržel tvar a měl jen jednu kapsu. V té se vždycky všechno pomíchalo a navíc do ní kvůli nedotaženému zavírání na řemínky docela jednoduše nateklo. S matčiným šicím strojem strávil nejeden večer, aby vytvořil první prototyp batohu se zipem. To bylo v roce 1938.

Když se po válce rozšířil trh o levné materiály, nepolevoval Cunningham ve své pouti za dokonalým batohem… A světlo světa spatřil první batoh z nylonu.

My ale naštěstí žijeme ve 21. století pod nadvládou barev a tvarů, o jakých se Kerouacovi na jeho Cestě mohlo jenom zdát. Z batohu se díky tomu stává kreativní doplněk, který umí outfit podtrhnout i potopit. A o svém majiteli toho hodně prozradí. Tak třeba:

Takový batoh zvolí někdo, kdo miluje život ve městě. A užívá si všechny aktivity, které mu jeho oblíbená betonová džungle nabízí. Nelpí na dokonalosti a dokáže se klidně do noci bavit s přáteli někde v trávě v parku.

Po takovém batohu zase sáhne někdo, kdo naprosto přesně ví, co chce. Zbožňuje čistotu a pořádek. Každý den má dopředu naplánovaný a vždycky, když vyráží na výlet, je 100% připravený.

Dobrodruh. První věc, co vás při pohledu na tenhle batoh napadne. Tyhle batohy lákají lidi, co si na Instagramu nejradši prohlíží hashtag #wanderlust. Touží objevovat dálky a nevadí jim, když se trochu ušpiní.

Takový batoh zase v podbřišku pošimrá každého chlapa, co rád stráví víkend v přírodě. Nejde ale o žádného zatuhlého trampíka. Má rád všechny vymoženosti moderní doby, ale uvědomuje si, že česká příroda nabízí něco, co jinde ve světě jen těžko pohledáš…

Ať chceme nebo ne, výběr batohu prostě ovlivňuje to, jak nás vnímá okolí. Takhle bychom totiž mohli pokračovat ještě hodně dlouho.

Něco o tom víme, se svými 5 prodejnami a obřím online fashionshopem tvoříme největší lifestylovou rodinu v Praze. Jsme Boardstar.cz a hvězdu ulice uděláme i z vás. Navštivte náš shop boardstar.cz a začněte vědomě tvořit svoji budoucnost. Teď hned.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?