Divadlo Na Fidlovačce hlásí Výjimečný stav

Divadlo Na Fidlovačce má tu čest uvést na svých prknech světovou premiéru hry Výjimečný stav.

Silný autorský text s groteskními rysy z pera ikony kulturní žurnalistiky Milana Tesaře se zabývá velmi aktuálním tématem – mediální manipulací. V absurdní zápletce o mediálním podvodu, který vznikl z pouhé žárlivosti, Výjimečný stav odkrývá a pojmenovává současnou situaci v českých médiích. V hlavní roli novináře Karla Berana se představí Josef Polášek, v dalších rolích pak Jitka Ježková a Karel Zima, režie se ujal Tomáš Svoboda. Premiéra se odehraje 18. 1. 2019 v Divadle Na Fidlovačce.

Karel Beran je zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu v Kamburu. Kvůli své domněle nevěrné ženě se ovšem na otočku vrací do Prahy, aby situaci zkontroloval. Záhy po Beranově odjezdu vypukne v Kamburu povstání a rádiová stanice si žádá živé vstupy přímo z místa činu. Beranovi nezbývá než zapojit vlastní fantazii, zvuky kuchyňských spotřebičů, arabského kolegu své ženy a začít vysílat. Hořká groteska o tom, jak lehké je v dnešní době manipulovat s mediálním obrazem, objektivitou a především – s pravdou.

„My, novináři jsme jako děti: neustále vyžadujeme pozornost. Takže si občas vymýšlíme nepřesné, ale chytlavé titulky a dopouštíme se zjednodušování reality hraničící s mystifikací. Mnozí z nás jsou pro sledovanost ochotni udělat prakticky cokoli, ale nejdál dojde hrdina Výjimečného stavu Karel Beran. Položí na její oltář vlastní život,podotýká novinář Milan Tesař, vedoucí kulturní rubriky časopisu Reflex a jeden z autorů legendárního pořadu Česká Soda, který se rozhodl zpracovat palčivé téma mediální manipulace a převést ho na prkna divadla formou autorské hry. Divadlo Na Fidlovačce tuto hru uvádí ve světové premiéře a navrací se tak zpět k autorské linii. „Výjimečný stav je výborně vystavěná groteska, která zvětšuje to, co v mediální realitě může nastat, nebo možná bohužel i nastává. Autor Milan Tesař vychází z perfektní znalosti novinářského prostředí a režisér Tomáš Svoboda balancuje na hraně ostrého humoru,říká dramaturgyně inscenace, Kateřina Jonášová.

Tomáš Svoboda, nový umělecký garant Divadla Na Fidlovačce a ostřílený divadelní režisér, proslul hrou Jaromír Jágr – Kladeňák, politickým kabaretem Blonďátá Bestie nebo černou autorskou komedií Srnky. Ve své tvorbě se nevyhýbá palčivým a aktuálním tématům. „Během této hry má hlavní postava novinář Karel Beran referovat o válce na Blízkém východě. Ale on je zatím v Praze, uprostřed své vlastní války, se svojí vlastní přítelkyní, a zamotává se do spirál lží takovým způsobem, že z toho není úniku. Takhle to vypadá jako závažná věc, ale v podání našich herců je to velká sranda.

V hlavních rolí se představí Josef Polášek, Jitka Ježková/Lada Jelínková, Karel Zima/Lukáš Rous, Zdeněk Maryška/Zdeněk Palusga a Eliška Nezvalová. Premiéra se bude konat 18. 1. 2019 v Divadle Na Fidlovačce.

www.fidlovacka.cz

PR článek