České dráhy se neustále zlepšují: mají klimatizované vozy, wifi, ale i dětská kina

A jak se zlepšují, přibývají jim cestující.

Více než 1100 klimatizovaných vozů, téměř 500 vozů s wifi, jídelní vozy s širokou nabídkou teplých pokrmů nebo dětská kina ve vybraných dálkových vlacích, to jsou jen některé z benefitů, které mohou využívat zákazníci národního dopravce.

České dráhy zároveň neustále doplňují svůj vozidlový park. Jen letos uzavřely smlouvu na výrobu padesáti dálkových vozů, které budou nejmodernější v Evropě. Další čtyřicítku kvalitních vozů pak odkoupily od rakouských ÖBB. Stejně tak přibudou nová vozidla v regionech. Například v Plzeňském kraji začne od nového jízdního řádu jezdit devět nových RegioPanterů.

Na to všechno pochopitelně reagují cestující. Ti, kteří vlaky využívají pravidelně na dojíždění do práce nebo do škol, jim zůstávají věrní i ve volném čase. A občasní zákazníci postupně přicházejí na to, že minimálně na dálkových trasách je pro ně vlak kvalitou i rychlostí mnohem výhodnější než auto. Sečteno a podtrženo, na nezájem zákazníků si vlaky Českých drah stěžovat nemohou. Za prvních 6 měsíců je využilo 89,435 milionu cestujících, kteří ujeli 3,928 miliardy kilometrů.

Největší přírůstek je na dálkových spojích, včetně mezistátních a příměstských vlaků kolem Prahy. Je to důkaz, že vlaková doprava zažívá nebývalou renesanci. Za pouhý půlrok svezly České dráhy o 2,5 milionu lidí meziročně více. „Vnímáme to jako obrovský závazek a pracujeme na lepších službách i na zvyšování kvality vozby na dalších linkách,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za úsek osobní dopravy.

V tom by mohly národnímu dopravci pomoci nové kontrakty na zajišťování závazkové dopravy po roce 2019. Pokud se mu podaří společně s objednateli zajistit financování nákupu nových vozidel, například i s možností čerpání dotací z EU, může se v horizontu několika málo let situace dál zlepšit. Soutěže na výrobce nových vlaků už České dráhy vyhlásily. Teď už záleží jen na tom, na které výkony získají smlouvu s kraji či státem, aby mohly jejich výrobu co nejdříve spustit.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?