Audiokniha Právo nálezce od Stephena Kinga. Seznamte se

Druhý díl krimi trilogie proslulého mistra napětí Stephena Kinga vychází jako audiokniha PRÁVO NÁLEZCE v podání Jana Kanyzy, Petra Jeništy, Zdeňka Piškuly a Hanuše Bora.

Příběh volně navazuje na titul PAN MERCEDES, podle něhož byl natočen také televizní seriál (2017) s Brendanem Gleesonem a Harrym Treadawayem v hlavních rolích. Zatím vznikly dvě řady a třetí – podle tohoto románu – se připravuje. „Podobně jako jedna z postav jsme i my posedlí příběhy, ale hlavně jejich zpracováním, které povzbuzuje a bičuje imaginaci posluchače, takže jsme se rozhodli obsadit do temného vyprávění hned čtveřici narátorů. Kvarteto typově různorodých charakterů náruživě tepe, soustruží, brousí a cizeluje dějovou linku, kterou autor znamenitě narýsoval. Chytře vymyšlenou konstrukci plnou originálních detailů a řešení skládají vypravěči postupně dohromady tak, aby se publikum nejprve chvělo mrazením v zádech a pak se nadšeně nechalo nést směrem k vygradovanému finále. Sám interpret hlavního hrdiny přiznal, že už netrpělivě vyhlíží třetí díl Konec hlídky, aby věděl, jak to s jeho figurou dopadne. Slibujeme, že ani jeho, ani posluchače nenecháme čekat příliš dlouho,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

John Rothstein, autor úspěšné trilogie o rebelujícím mladíkovi Jimmym Goldovi, uzavřel osudy svého hrdiny jeho proměnou v blahobytného podnikatele. Takovou zradu mu vášnivý čtenář Morris Bellamy nedokáže odpustit a spisovatele chladnokrevně zastřelí poté, co se svými kumpány vnikne do jeho domu. Z Rothsteinova sejfu si odnese nejen slušný peněžní obnos, ale především deníky, v nichž chce najít pokračování Goldových dobrodružství. Z kořisti se však neraduje dlouho – krátce nato se dostane do vězení kvůli jinému zločinu. Jeho zakopaný poklad po čase objeví malý chlapec Peter Saubers, který ho využije k podpoře vlastní rodiny, jež se po útoku mercedesového vraha ocitla ve finanční tísni. Když Morrise Bellamyho po pětatřiceti letech propustí, vydá se hledat svůj dávný lup. A Bill Hodges, Jerome Robinson a Holly Gibneyová mají co dělat, aby zabránili další vraždě.

„Celé vyprávění se rozhojňuje, dějová linka pokračuje odlišným způsobem než v předchozím románu Pan Mercedes a Bill Hodges je zase v jiné kondici. Vyšetřuje další případ, ale nechybí připomínky minulosti, které naznačují, že všechno ještě bude nějak pokračovat. Dopadený ,mercedesový vrah‘ totiž nechal následky i na postavách aktuálního příběhu. Momentálně je sice v kómatu upoután na lůžko, ale už tušíme, že tím to rozhodně nekončí. Sám jsem zvědavý na třetí díl, jak to vlastně celé dopadne. Zřejmě mám stejné pocity jako potenciální posluchač,“ líčí Jan Kanyza, jehož hlasem promlouvá hlavní hrdina, detektiv ve výslužbě Bill Hodges. A doplňuje: „Je to pořád stejný starý morous, ale tvrdí, že se cítí líp a že se po infarktu v prvním díle začal trošku šetřit. Nicméně tak razantně se ta figura od dění v první audioknize zase nezměnila.“ Tentokrát však jeho party doplňují jiné postavy, a tedy i jiní interpreti než v prvním díle. Svou audioknižní premiéru si užil Zdeněk Piškula, který o „své“ postavě prohlašuje: „Peter Saubers je chytrý introvertní kluk, intelektuál, který hodně čte, má dobré srdce. Všechno, co dělá, dělá pro dobrou věc. Jeho příběh je tak napínavý, že když jsem se doma připravoval na natáčení, někdy jsem se místo přípravy začetl. Naučil jsem se v textu podtrhávat, dělat si v něm pro sebe různá znamínka, ale jak jsem byl zvědavý, co se stane, najednou jsem zapomněl na poznámky a četl jsem dál. Nebo se mnou hnulo, když v příběhu došlo k vraždě. Ten román se mě jistým způsobem dotknul.“ Hlavního záporáka si pak vystřihnul Petr Jeništa: „Morrise Bellamyho bych charakterizoval jako do otáček vyhnaného boha smolařů. Soustředil jsem se hlavně na něj – přečetl jsem si pečlivě svůj part i některé části příběhu, které vyprávějí ostatní –, ale jen pokud jsem se od dalších postav potřeboval dozvědět něco konkrétního o svém protagonistovi. Chtěl jsem si pak audioknihu užít a nechat se překvapit i jako posluchač – už teď se těším, až si pustím pana Kanyzu, jehož hlas je mi velmi libý,“ prozrazuje herec.

Nahrávku doprovází originální soundtrack v duchu hrubšího blues, který staví na rozhárané souhře  naboostrované elektrické a typické steel kytary s jejich akustickou sestrou. V líném tempu se šourají a vrní jako nízko-vytočený lowrider na obhlídce, zaprášený rytmus drží rattlesnake chrastidlo, foukací harmonika a sbírka dřevních perkusí.

Audiokniha v režii Hynka Pekárka vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 379 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?