Aféra v Applu: Záměrné zpomalování iPhonů s opotřebovanou baterií

Začátkem prosince 2017 se začaly internetem šířit zprávy o zpomalování iPhonů, u nichž byla baterie opotřebovaná pod určitou úroveň (neboli ztratila část své výrobní kapacity).

V té době uživatelé z různých koutů světa postupně potvrzovali tuto skutečnost. Po výměně baterie se totiž jejich iPhone výrazně zrychlil a úměrně tomu narostlo také skóre výkonnostních testů na daném zařízení.

Jak šel čas, kauza se „nafoukla“ a Apple již musel reagovat. Zpomalování iPhonů s opotřebovanou baterií potvrdil. Na základě míry opotřebení baterie má docházet k softwarovému snižování výkonu CPU a GPU (procesoru a grafického procesoru) u některých iPhonů.

Apple musel všechno pěkně přiznat

Toto kontroverzní „chování“ iPhonů, jež se začalo objevovat od aktualizace na verzi iOS 10.2.1, Apple ve svém otevřeném dopise vysvětlil jako dobrý úmysl a mimo jiné se omluvil za způsob, jakým se svými zákazníky o tomto problému (ne)komunikoval. Údajně se má jednat o řešení situací, ve kterých opotřebovaná li-ion baterie není schopna dodávat potřebné množství elektrického proudu při plné zátěži a telefon by se bez tohoto ošetření samovolně vypínal při provádění náročnějších úkonů. Problém se má podle Applu týkat všech iPhonů 6 a novějších. Jako rozřešení přidá Apple novou funkci do svého mobilního operačního systému, jež uživatele upozorní, že je na čase vyměnit baterii, pokud má být zachován plný výkon telefonu.

Mluví pravdu, baterie se opotřebovává

Na názor jsme se zeptali techniků z pražského servisu appleguru.cz, kteří nám svým vyjádřením v podstatě potvrdili dobré úmysly Applu:

„Problém náhodně se vypínajících iPhonů je skutečný. Historicky jsme jej řešili už u první generace iPhonu. Nejedná se o problém Applu, ale o problém technologie li-ionových baterií, které používá snad každý výrobce moderních mobilních zařízení, včetně laptopů, tabletů apod. Náš tým se po vlastním přezkoumání kauzy domnívá, že Apple skutečně jedná i jednal v dobré víře a softwarovým podtaktováním SoC čipů, jimiž pohání své mobilní telefony, vlastně svým způsobem prodlužuje dobu stabilního fungování přístroje na úkor jeho výkonu. Pravdou ale jednoznačně zůstává, že Apple nejspíš měl o tomto počínání informovat své zákazníky. To je ale v našich očích jediná „chyba“, jež se Apple dopustil a snad se dá pochopit. Často skloňovaná varianta, že by Apple zákeřně zpomaloval své iPhony, aby donutil jejich uživatele ke koupi novějšího železa, se nám zdá spíše jako konspirační teorie.“

Servis appleguru.cz, sídlící na pražském Žižkově, nabízí mimo jiné právě i výměnu baterie. Za méně než 10 minut jsou vyškolení technici schopni vyměnit baterii v jakémkoliv iPhonu a navýšit tím nejen jeho výdrž, ale v některých případech také jeho výkon. To vše na počkání, se zárukou 2 roky a navíc levně – přesvědčte se sami v ceníku oprav appleguru.cz.

PR článek