Povídali jsme si s odborníkem na dekarbonizaci motorů

Vladimír Maruš je odborník na dekarbonizaci motorů osobních vozidel a majitel firmy Demar Partners s.r.o. Opravami a především dekarbonizacemi vozidel se zabývá již více než 10 let.

Dobrý den pane Maruši, vysvětlíte mi proč bych měl používat přísady do motorového oleje?

Zkušenost nám ukázala že běžně používaná paliva a oleje bohužel nejsou v dostatečné kvalitě, olej po čase přestává plnit svou funkci a následkem toho dochází k zanášení motoru karbonem a nevyhnutelným poruchám spojených se špatným mazáním. Podílí se na tom jak zákonem stanovené přidávání biosložek do paliv, tak i různé konstrukční úpravy motorů, které jsou vynucené emisními limity. Kvalitiní aditiva jako je Metabond mohou tomuto procesu předejít.

Co přesně máte na mysli?

Při běžném provozu automobilu velmi často nastávají situace kde mazání není ideální, ať už máme na mysli tzv. studené starty, jízdu v městském provozu, stání v kolonách a krátké jízdy, zatěžování studeného motoru, nedochlazování turba atd. Všechny tyto situace mohou ve svých důsledcích znamenat, že se motor nedostane do správné provozní teploty a tím dochází k nadměrnému opotřebování jeho součástí. Právě pro takové situace jsou aditiva Metabond klíčová

Jsme si jisti, že je vhodné používat aditiva do olejů a paliv a že jejich význam bude nadále stoupat. Když se na našem trhu před čtyřmi lety objevila aditiva Metabond, vyzkoušeli jsme jejich působení a dospěli jsme k názoru, že našim potřebám vyhovují nejlépe. Především aditiva do motorových olejů, čili Metabond ECO, Old Spezial, Universal a Truck. Oceňujeme na nich hlavně velký vliv na snížení tření, hlučnosti motoru a zlepšení mazání při studených startech.

Často se setkáváme s názorem, že aditiva mohou poškodit motor. Je používání aditiv opravdu bezpečné?

Pokud se budeme bavit pouze o aditivech Metabond tak ano. Všechny aditiva Metabond mají certifikaci TUV, kterou by prostě nemohly získat pokud by byly potenciálně nebezpečné. Na trhu je dost produktů, které mají zinkfosfátový nebo chlorový základ – ty mohou být nebezpečné.

Proč tyto produkty nepoužívají světoví výrobci motorových olejů?

Velcí výrobci motorových olejů tyto produkty samozřejmě znají, ale jejich cílem není vyrobit co nejlepší olej, ale vyrobit co nejlevněji olej, který bude splňovat normy a prodat ho s co největší marží.

Jakým způsobem se projeví použití aditiva do motoru Metabond?

Velmi brzo po aplikaci zaznamenáte ztišení a zklidnění motoru. Zlepšení mazání se také projeví na nižší spotřebě a „živosti“ motoru. Chcete-li prodloužit životnost a výkonnost svého vozu, jednoznačně doporučuji používat kvalitní aditiva Metabond, je to péče, která se vrátí.

Rozhovor s Vladimírem Marušem vedl Jan Čán.

PR článek

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?