Jen rovný nesejde z cesty

Když Quentin Tarantino natáčel svůj film Hanebný pancharti, chtěl se v něm především po svém vypořádat s druhou světovou válkou.

Quentin Tarantino

Krušovice

Esquire Man

Na natáčení se připravoval deset let a do příprav patřil také výběr herců. Představitelka židovky Šošany, která má v příběhu lví podíl na smrti německých pohlavárů, se objevila francouzská herečka Melanie Laurent, jejíž dědeček bojoval za války proti fašistům a byla to pro ni tak částečně splátka za dědečkovo nasazení při osvobození Evropy od Němců. Aby se Tarantinovi podařil záměr zabití Hitlera a spol, musel do boje nasadit skupinu neohrožených bojovníků pod vedením Alda Raina – obyčejného kluka, který se v mládí živil pašováním alkoholu a který měl v sobě zakotvenou hrdost a neohroženost. Byl to typ vojáka, který byl za všech okolností rovný. Samozřejmě se bavíme o fiktivní postavě, ale kolik takových lidí skončilo v těch dobách kulkou nepřítele jen proto, že nebyli ochotni sejít ze své cesty? Aldo Raine se stal prototypem bojovníka, který více hleděl na své podřízené než na sebe a který nebyl ochoten slevit ze svých požadavků. Jakmile se přihlásili dobrovolníci do jeho jednotky, okamžitě je zatížil dluhem – každý z nich mu musel odevzdat čtyřicet nacistických skalpů. To nebylo jenom někoho zastřelit. To jste se k němu museli sehnout a ostrým nožem odříznout kůži s vlasy od lebky. A to už chtělo pořádné odhodlání.

Jen rovný nesejde z cesty

My, kluci, tyhle hrdiny milujeme. A co víc, chceme být jako oni. Proto si čteme válečnou literaturu. Fascinují nás příběhy bojovníků za spravedlnost. I když jsme byli na vojně a štvalo nás to tam, tak se chodíme dívat na letecké dny a bahna a nevím co ještě, jen abychom načichli atmosférou, kde jedině lze prokázat svou odvahu. Válka je totiž při vší své hrůznosti naprosto čitelná. Tihle jsou dobří, tihle zlí. Nemůžete bojovat jenom jako nebo ze sebe dělat něco, co nejste. Ty válečné okolnosti obnažují pravou povahu muže se spravedlivou neúprosností a trestají každého, kdo se přetvařuje. Přetvářka je totiž lež ve své syrové podobě a ta není schopna přežít. Když listujete memoáry vojáků zúčastněných ve skutečném konfliktu, vždy najdete vzpomínku na velitele, kteří třeba byli tvrdí, někdy i krutí, možná sem tam nespravedliví, ale nikdy nebyli křiví. A vždy to byli muži, na nichž jednotky závisely a které mnohdy padly, když padl jejich velitel. Být rovný nebyla póza, byla to zásadní vlastnost jednotlivce určující osud celé skupiny. Nemohl být zbabělci nebo křiváci. V takovém případě by nepřežil nikdo. Ne náhodou se zbabělost trestala smrtí na místě.

HLEDÁME MUŽE ZNÁMÉ I MÉNĚ ZNÁMÉ, KTEŘÍ SI PODLE VÁS ZASLOUŽÍ UZNÁNÍ

Je krutým paradoxem civilizace, že stejná vlastnost může v mírových dobách všednodennosti přivést svého nositele do záhuby. Takový člověk je ve své rovnosti velice křehký a snadno se zlomí. Zlomí ve smyslu zničí, zemře. Zatímco pokřivené charaktery se jen ohnou a jakmile se bouře přežene, zvesela se zase narovnají a vegetují dál. Z hlediska přežití se rovnost zdá být v tomto případě velice nepraktická. Lidé ale velice brzy zjistí, že rovný člověk je zároveň spolehlivý a důvěryhodný a že do života ostatních vnáší jistotu a řád. Ať se nám to líbí nebo ne, řád je přesně to, co i civilizovaný člověk potřebuje, aby mohl v klidu žít. Je to základní stavební jednotka systému a ten, který ji nemá, se dříve či později rozsype. Rovní lidé ve své menšině tvoří základy společnosti. Čím víc jich je, tím déle společenské zřízení vydrží. Jejich odstraněním si podřezáváme větev. Historicky jsme je vytlačovali a ničili, protože nastavovali upřímné zrcadlo těm, kdo takoví nejsou. Těch případů uvězněných, vyštvaných a umučených bojovníků západní fronty jsou desítky. Je jenom dobře, že dnes si stále více mužů zakládá na tom být rovný. Ukazují cestu nám všem.

Pokud máš charakter, odměň se pivem s charakterem: Ležákem za studena chmeleným od Královského pivovaru Krušovice.