Jaké je to mít oblek na míru? Aneb kouzlo monogramu

Jenom vaše. Patří k vám ne proto, že jste si je koupili, ale protože vznikly jen kvůli vám. Jo, možná to zní dětinsky. Nicméně nechat se oblékat a obouvat na míru znamená, že budete chodit ve svém. A to je poznat zevnitř i zvnějšku.

„A teď se otočte, výborně, ramena bychom měli. A límeček bych vám doporučil… hm s vaší délkou krku… spíš vyšší. Mohu po kávě nabídnout něco dalšího, třeba ostřejšího?“ Do setmění zbývala necelá hodinka, to už by při výjimečných příležitostech mohl pít i gentleman. A tohle byla výjimečná příležitost. „Whisky?“ „Samozřejmě…“ Posadil jsem se do křesla a pozoroval, jak šéfové krejčovského salonu – říkejme mu třeba „Johnny’s Fashion“ – odchází někam do zákulisí a vrací se táckem osazeným medově zbarveným zátiším. Tohle se dá nazvat kultivovaným pořizováním oblečení.

Vzpomněl jsem si na pobíhání po obchoďácích v honbě za obyčejnou košilí a obleku, nemluvě o botách. Neplodné a často matoucí hovory s nevrlými prodavačkami a zrychlené zkoušení košil a obleků v kabinkách. Zpocená záda, nekonečné zapínání knoflíčků, pohled do zrcadla – ne nechci vypadat jako tučňák na dietě. Něco užšího, vypasovaného? Nemáte? Aha… V podstatě ponižující zkušenost, ale vlastně si to ani neuvědomíte, protože kolem sebe vidíte další námahou a rozpaky orosené muže, kteří podstupují stejnou bojovku. Dělají to tak všichni, nebo v tu chvíli alespoň máte ten pocit. Jenže všichni to tak nedělají. Ti dříve poučení zjistili, že když chtějí košili, oblek nebo boty, ve kterých se budou cítit skvěle, budou v nich i skvěle vypadat a užijí si samotný proces jejich tvorby, musí zajít k lidem, kteří ještě nezapomněli řemeslo. Takoví lidé existují a čekají na zákazníky, kteří jejich umění dokážou ocenit.

A nemám na mysli jen peníze – mezi vámi a klienty zakázkových krejčovství a obuvnictví nemusí zívat propast diamantové karty. Nebudeme vás urážet čísly, ale i při povrchním zapátrání na síti zjistíte, zakázková výroba je dostupná každému. Každému, kdo se při nákupech nechce stresovat, nemá chuť ani čas spoléhat na šťastnou náhodu. Na gentlemana, který když už si něco kupuje, chce, aby mu to vydrželo, slušelo, sedělo a vyjadřovalo to, jak si ve světě stojí. Neboli vytvoříte něco jako osobní styl. A nebudete na to sám.


HLEDÁME MUŽE ZNÁMÉ I MÉNĚ ZNÁMÉ, KTEŘÍ SI PODLE VÁS ZASLOUŽÍ UZNÁNÍ


Buďte si jistý, že prodavačka v obchodě, která svou práci nesnáší a denně se hodiny nudí přerovnáváním ramínek na věšácích, vám s ním neporadí. Bude vám chtít prodat, co má na skladě, obvykle to nejdražší. Na rozdíl od krejčího, kterého šití baví, zná svou hodnotu a nepustí z ruky nic, co by jemu kazilo jméno a vám figuru. Nejenže vám poradí s barvou a střihem na vaši postavu, ale bude ho zajímat i jak často budete košili a oblek nosit? Každý den do práce? Občas? Svátečně? Budete v něm hodně jezdit autem? Nosíte hodinky a budeme tedy rozšiřovat manžetu? Prostě – zúčastníte se tvorby.

Krejčí ani mistr obuvník vám nechtějí nic vnutit, ale vyhovět vašim přáním. Jaké byste si přál boty? Oxfordky z hladké kůže? Nebo monk strapy? Mokasíny z broušené kůže k procházkám po letních zahrádkách? Necháte si poradit, vyberete si a máte jistotu, že vaše noha dostane krásný a útulný obývák. A navíc je to celé docela dobrodružství, příjemné od začátku do konce. A na závěr celého toho příběhu si všimnete nenápadné značky spolutvůrce: Vás. Protože přesně tohle vyjadřuje decentně skrytý monogram. Symbolický podpis muže, bez nějž by nic tak dokonalého nevzniklo. Blahopřejeme.

Johnnie Walker ve vonném kouři

Gentleman popíjí whisky z masivní sklenice. V ústech doutník, po jeho pravici sedí bruneta v přiléhavých šatech, po levici pak dlouhonohá blondýna s rudými rty. S takovou filmovou scénou jsme se určitě setkali už všichni. Kvalitní whisky a doutník k sobě neodmyslitelně patří. Pravdou však je také to, že odborníci nejsou schopni se shodnout, které chuti tabáku a whisky se k sobě hodí nejlépe. Druhů whisky je na trhu slušná sbírka, stejně tak jako doutníků. Je tedy především otázkou individuálního vkusu a chuti, jaký doutník k dané whisky zvolíte. Klidně experimentujte podle libosti, koneckonců, jsou to vaše chuťové buňky, nicméně: Ke skotské whisky, jako je Johnnie Walker, se nejvíce hodí doutníky silnější, intenzivnější chuti, především pak ty kubánské vyrobené z opravdu kvalitních tabákových listů. Své o tom ví i Bruce Willis, Mel Gibson nebo Pierce Brosnan. A možná se k nim brzy přidáte i vy.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?