JPM testuje: Nvidia Shield, krabičku, kterou musíte mít u TV

Chcete konečně dostat svůj obývák do budoucnosti? Pak vám doma nesmí chybět Nvidia Shield.

Nvidia Shield

Řekneme to rovnou: Nvidia Shield je malá krabička velikosti menšího tabletu, kterou připojíte k televizi a můžete ji používat ke všemu. Je to set-top-box, přehrávač multimédií a herní konzole v jednom. Za jednu cenu. A všechno to funguje až nečekaně skvěle.

Co ta krabička obsahuje?

Nebudeme zacházet do přílišných detailů. Podstatné je, že obsahuje ten nejrychlejší mobilní procesor, který je na trhu možné mít, takže… Všechno je zatraceně rychlé. Konzole Nvidia Shield je postavená na operačním systému Android TV a pokud jste ho někdy zkoušeli na nějaké chytré televizi, určitě víte, jak je pomalý a neobratný. Jakmile uvidíte Android TV běžet na Nvidia Shield, je to úplný skok do jiné dimenze.

JPM testuje: Nvidia Shield, krabičku, kterou musíte mít u TV

Díky rychlosti hardwaru podporuje také přehrávání 4K videí v 60 snímcích za sekundu a nativně přehraje hry s lepším výkonem než PlayStation 3 a Xbox 360. Síla téhle krabičky je ale ve streamování – nejen videí, ale i her. Takže hry můžete vesele hrát v 1080p a 60 snímcích za sekundu přes speciální Nvidia službu GeForce Now. Ale nepředbíhejme.

Nvidia Shield zcela nahrazuje vaší kabelovku

Pokud si pořídíte Nvidia Shield, můžete vesele zrušit připojení na kabelovou televizi nebo satelit. Zařízení totiž obsahuje nativní aplikaci Kuki, přes kterou si můžete objednat nepřeberné množství českých HD kanálů a spoustu dalších z jiných kabelových televizí. Kromě toho je to také takový český Netflix, protože mají i nabídku filmů na vyžádání.

JPM testuje: Nvidia Shield, krabičku, kterou musíte mít u TV

Všechno funguje jako ostatní věci na Shieldu rychle včetně přepínání kanálů, hledání v programu a další věci. Kuki umí nahrávat pořady a pamatuje si všechno, co se stalo v posledních 168 hodinách, takže nemusíte chodit k programu na čas. Pohodlně si vše přetočíte od začátku (a přeskočíte reklamy). Navíc si, na rozdíl od kabelových televizí, můžete vybrat jen programy, které vás zajímají.

Nejlepší multimediální přehrávač, který je na trhu

Pokud jste milovníci videa, nenajdete nic lepšího. Nejenže Nvidia Shield zvládá i obrovské 4K soubory, se kterými mají problémy i vybavené PC, má i všechny důležité aplikace – Netflix, Amazon Prime, Spotify, Stream, samozřejmě YouTube nebo Kodi, což zajisté znají majitelé Android telefonů (pokud jste piráti, doporučujeme Exodus plugin, objevíte nový svět). Cokoli jsme vyzkoušeli, byli jsme nadmíru spokojení. Nechybí ani aplikace Plex, do které můžete vesele streamovat videa ze svého počítače, aniž byste museli do Shieldu video soubory složitě nahrávat. Jenom škoda, že Nvidia Shield stále nemá nativní aplikaci pro HBO Go.

JPM testuje: Nvidia Shield, krabičku, kterou musíte mít u TV

Hlasové vyhledávání jako v budoucnosti

Jelikož je Nvidia Shield postavena na Android TV, funguje její vyhledávání pomocí mikrofonu. Stačí promluvit do multimediálního ovladače a začne vyhledávat. Bohužel, musíte mít dobrou anglickou výslovnost a nehledá se ve všech aplikacích, ale v Google Play a YouTube. Ne všechno je dokonalé.

A to jsme se ještě nedostali k hraní

Jak možná víte, Nvidia je primárně vyrobce grafických karet do počítače, takže ani na hry se nezapomnělo. Přímo v krabičce lze hrát upravené hry jako Tomb Raider, Half-Life 2, Borderlands a další, to vše s klasickým gamepad ovladačem.

JPM testuje: Nvidia Shield, krabičku, kterou musíte mít u TV

Co je ale ještě zajímavější jsou služby GameStream, které umožňují streamovat hry z vašeho domácího počítače přímo do televize přes Shield. Nemusíte nic propojovat kabelem, nemusíte mít ani klávesnici a myš od počítače. Stačí ovladač Nvidia Shield a dobré připojení. Doporučujeme přes kabel, protože na trochu přetížené Wi-Fi měl GameStream lehké tendence vypadávat.

Ještě lepší je pak služba GeForce Now, což je takový Netflix na hry. Zaplatíte si předplatné a dostanete celou knihovnu her, které můžete rovnou hrát – bez složitých instalací a nastavování. První měsíc na vyzkoušení je navíc zdarma. Bohužel, do GeForce Now platíte předplatné, v jehož rámci je několik her, ale ty lepší a novější si musíte koupit zvlášť. Takže Borderlands je v rámci předplatného, Borderlands 2 si zahrajete, jen když si koupíte předplatné plus cenu za hru. Když navíc přestanete předplatné platit, nespustíte ani tu zaplacenou hru. Navíc se nám při testování stalo, že služba občas vypadla, přímo během hraní. Musíte hodně spoléhat na automatické ukládání.

Chci to?

Nvidia Shield není žádná levná legrace. Stojí v 16 GB verzi 6000 Kč, ale za ty peníze dostane v jednom nejlepší přehrávač médií, nejrychejší zařízení na streamování videa a jako bonus navíc velmi schopnou herní konzoli. Jenom k ní musíte mít ještě svůj vlastní počítač, protože GeForce Now má velmi malou nabídku her a Android hry vám asi stačit nebudou. Buď jak buď, je to skvělá investice.