JPM testuje: Zahráli jsme si Farpoint na PlayStation VR

Jak se snadno a rychle dostat do jiné dimenze. A s novým ovladačem.

Lidi si hodně stěžovali, že PlayStation VR, tedy virtuální helma pro konzoli PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro, je sice senzační technologie, ale nejsou na ní pořádné hry. Farpoint se to snaží změnit. Jde o první velkou příběhovou hru, kterou si nezahrajete jinak než s PlayStaion VR a navíc k ní vyšel speciální ovladač, který se ve hře promění ve zbraň.

Jmenuje se PS VR Aim Controller, vypadá sice hodně legračně, ale když máte na hlavě VR helmu, budete mít prostě pocit, že držíte zbraň. Jenom se moc nerozmachujte při střílení, pokud máte kolem nábytek.

Jak se s tím střílí?

Opravdu senzačně. Pokud jste se báli přesedat na konzole, protože jste zvyklí hrát střílečky z vlastního pohledu na PC pomocí klávesnice a myši, s tímhle ovladačem nebudete mít problém. Je extrémně přesný a precizní stejně jako myš. Ovšem Destiny 2 si s ním nezahrajete. Vlastně jediná pořádná hra, která PS VR Aim Controller řádně podporuje, je právě Farpoint.

Aha, a jaký je teda ten Farpoint?

Mělo jít o první velkou VR hru odehrávající se na mimozemské planetě, kam vás má virtuální realita přenést. Problém trochu je, že to není zase tak velká hra. Jasně, pokud máte VR na hlavě poprvé a ocitnete se ve vesmíru, jen tak se whooooow efektu nezbavíte. Když budete mít navíc poprvé v ruce ovladač, který se promění ve vaší zbraň, budete se náhle cítit, jako že tam skutečně jste.

Po hodině ale zjistíte, že whooooow efekt pomalu mizí a samotná hra je vlastně celkem průměrná střílečka v prostředí, které se za celou dobu hru vlastně pořádně nezmění.

O čem je Farpoint?

Jste kosmonaut, který má vyzvednout dvojici vědců zkoumajících vesmírnou anomálii. Ale jak už to tak s těmi anomáliemi bývá, všechno se tak nějak pokazí a vy skončíte opuštění na planetě plné nepřátelského přerostlého hmyzu. Musíte se dostat do bezpečí a zároveň zjistit, co se sakra stalo.

Jak se to hraje?

Jelikož Farpoint vznikal přímo pro virtuální realitu, mysleli tvůrci i na lidi s méně odolným žaludkem. Hra tedy umožňuje jednodušší pohyb, tedy například otáčení do stran může být skokové. Věřte nám, že pokud se vám z VR dělá špatně, tuhle maličkost extrémně oceníte. Jinak na svém střílecím ovladači máte obě analogové páčky, střílíte klasicky ukazováčkem a míříte AIM controllerem. Na ovládání si velmi rychle zvykne kdokoli, i nehráči. Navíc i ti, kteří hry příliš nehrají, nebudou mít nejmenší problém s mířením, protože je to vlastně nejpřirozenější způsob střelby.

Má to ale i herní omezení. Jakmile zjistíte, že hra moc nechce, abyste se otáčeli (a když si možnost otáčení zapnete), přijdete na to, že se celá odehrává v jednom velkém koridoru. Tedy po celou dobu jdete tak nějak jenom pořád dopředu a tvůrci na vás jenom hází nepřátele. Díky bohu za AIM Controller, se kterým prvních pár hodin zažijete spoustu zábavy. Pak se to sice poněkud omrzí a dohráváte už tak nějak na automat (navíc samotný konec hry je poněkud stupidní), ale co si budeme povídat, návštěvy tím vším docela ohromíte.

A o to jde především, ne?

HODNOCENÍ:

PS VR Aim Controller
7/10

Hra Farpoint
5/10

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?