Loganovi parťáci: Jak se vykrádá NASCAR

Lupičská komedie s vůní benzínu, kde si zahráli i skuteční závodníci.

Do českých kin míří filmová lupičská komedie, ve které se několik vesnických balíků z amerického zapadákova rozhodne ukradnout 14 milionů dolarů během automobilových závodů. Loganovi parťáci mají po premiéře v Americe skvělé ohlasy jako zábavná jízda, ve filmu září aktuální představitel Jamese Bonda Daniel Craig, který si pro roli sám udělal blonďatý přeliv. Jednu z hlavních rolí ovšem mají auta, podnik NASCAR a závodní okruh, kde se celá loupež přímo během obřího závodu odehrává.

Velká loupež potřebuje velký cíl a pro Loganovy parťáky je jím závodní dráha Charlotte Motor Speedway v Severní Karolíně. Zane Stoddard, viceprezident NASCARU pro zábavní marketing dal filmu plnou podporu. „Závodní dráha u Charlotte je nádherná a představuje prvotřídní závodní komplex NASCARU,“ říká Stoddard. „Lidé často nevědí, jaký vlastně NASCAR je,“ dodává Stoddard. „Ten sport je daleko složitější a kultivovanější, než si umí lidé přestavit, stejně jako jeho fanoušci. Chtěli jsme být proto součástí vtipu, ne aby se lidé našemu sportu vysmívali.”

Několik závodníků NASCARU má dokonce ve filmu epizodní role. Ryan Blaney hraje poštovního doručovatele, Brad Keselowski a Joey Logano hrají ostrahu na závodní dráze, Carl Edwards je příslušníkem západovirginské policie, Kyle Busch hraje dálničního policistu a Kyle Larson řidiče limuzíny.

Samotné scény závodů se točily na dráze ve městě Concord v Jižní Karolíně a také na okruhu Atlanta Motor Speedway. Tady si do kokpitu Porsche Cayenne, na němž byly připevněny pohyblivé kamery, sedl i oscarový režisér filmu Steven Soderbergh „Jedeme nějak moc rychle a jsme nějak moc blízko ostatním autům.‘ říkal jsem si a pak jsem si uvědomil, že našich 180 kilometrů za hodinu je jen poloviční rychlost oproti opravdovým závodníkům.” Choreografie závodních scén byla naprosto precizní a jezdci odvedli fantastickou práci. V jedné ze scén narazí auto do zdi a otočí se na místě, zatímco dvě další kolem něj projedou z obou stran a málem do něj vrazí. „Natáčeli jsme to šestkrát a stopy po pneumatikách se všechny zcela překrývaly na jednom místě. Řidiči narazili ve všech případech do toho samého místa, stejně se otočili, stejnou rychlostí, šestkrát, naprosto totožně. To je neuvěřitelné,” klaní se slavný režisér.

Elvisova vnučka za volantem

Ve filmu hraje i Riley Keough, krásná vnučka samotného Elvise. Její postava miluje auta a na svou roli pirátky postranních uliček se musela naučit ovládat auto s manuální převodovkou. „Na závodním okruhu v Atlantě jsme se proháněli v Mustangovi, kterého uvidíte ve filmu. Moc často neřídím, tak to pro mě byla velká zábava závodit v takovém bouráku s převodovkou,“ říká sama Riley.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?