Kufr jako celoživotní téma

Je celá řada výrobců čehokoli, ale na prstech jedné ruky spočítáte ty, kteří jsou průkopníci. Mezi průkopníky udávající už celá desetiletí směr ve svém oboru patří i německý výrobce zavazadel RIMOWA.

Pelhřimov proslulé nejen filmově (narodili se tu bratři Lipští a ve filmu Vesničko má středisková posílal doktor hostinského, aby si tu prohlédl krematorium) nebo svým muzeem kuriozit, ale také tím, že tu má svůj výrobní provoz jeden z největších producentů cestovních zavazadel na světě, společnost Rimowa. Každý, kdo cestuje, zná Rimowu. Patří k dobrému vychování mít doma alespoň jedno takové zavazadlo. Ředitel závodu Vladimír Kozler odpovídal na naše dotazy.

Koho napadlo, aby v Česku vznikla továrna na výrobu kufrů?
Tuto ideu měl pan Morszeck po roční zkušenosti s místní dodavatelskou firmou, takže v roce 1997 došel k rozhodnutí založit výrobní závod zde v Pelhřimově.

Na co se po svém vzniku tento závod specializoval?
Od začátku jsme v závodě (na jiném místě než dnes) vyráběli samozřejmě skořepinové kufry. Začínali jsme s výrobou kufrů z ABS materiálu a v roce 2000 přešli na populární polykarbonátovou skořepinu. V roce 2000 Dieter Morszeck, zástupce třetí generace rodiny Morszecků, jenž se ujal vedení společnosti v roce 1981, poprvé použil pro výrobu kufrů recyklovatelný polykarbonát. Díky polykarbonátu se podařilo zásadním způsobem minimalizovat hmotnost kufrů při současném zachování maximální pevnosti. Rimowa tak byla prvním výrobcem zavazadel na světě, který využívá polykarbonát v sériové výrobě. V současné době vyrábíme v ČR továrně i hliníkové kufry z kolekce s retro vzhledem Classic Flight. Velmi oblíbená linie kombinuje klasický design připomínající samotné počátky letecké přepravy s nejlepšími vlastnostmi moderních zavazadel.

Jak se za těch dvacet let výroba vyvíjela?
V roce 1997 jsme se zhruba 24 zaměstnanci vyráběli přibližně 400 kufrů týdně a dnes s 880 zaměstnanci vyrábíme až 19 000 kufrů. Celkově Rimowa zaměstnává více než 2500 zaměstnanců. V roce 2012 byla v Pelhřimově otevřena nová výrobní hala Rimowa, která se řadí mezi nejmodernější fabriky na výrobu kufrů na celém světě. Aby Rimowa uspokojila rostoucí poptávku, byla tato moderní a výrobní hala na 4100 m2 začátkem výstavby tzv. Rimowa City. Na dalších 9000 m2 vznikly další haly subdodavatelů ze Švédska a České republiky, aby se jednotlivé komponenty nemusely dovážet. Haly jsou mezi sebou propojené tunely a vše se tak dopravuje jednoduše a ekologicky přímo do výrobní haly.

Jakou má česká továrna roli v rámci koncernu Rimowa?
RIMOWA CZ je největším výrobním závodem společnosti Rimowa a patří k velkým oporám celého koncernu. Kufry Rimowa se vedle České republiky vyrábějí rovněž v mateřském sídle v Německu, v Kanadě a v Brazílii.

Kde probíhá vývoj zavazadel?
Vývoj probíhal doposud v Německu přímo pod vedením pana Morszecka.

Jak dlouho trvá vyrobit jeden kufr? Kolika operacemi musí projít, než je hotový?
Pouze na výrobní lince u nás v závodě je na jednom kufru v závislosti na druhu kolekce 26–50 operací. Na výrobě komponentů od našich dodavatelů a přípravě skořepin a rámů u nás v závodě je dalších více než sto operací.

Vyrábí se u nás přímo i polykarbonát, z něhož jsou kufry zhotovené?
Ano. Přímo u nás v areálu sídlí dodavatelská firma. To je pro nás velkou výhodou a je to podobné jako v automobilovém průmyslu.

Jaké má polykarbonát výhody?
Polykarbonát je využíván například v letectví či v automobilovém průmyslu a je extrémně pevný a odolný proti nárazu; promáčknutá místa se sama vrátí do původního tvaru. Díky polykarbonátu se podařilo zásadním způsobem minimalizovat hmotnost kufrů při současném zachování maximální pevnosti.

Vyrábí se v Čechách celý sortiment Rimowy?
Kromě hliníkové kolekce TOPAS (ta se vyrábí v Kolíně nad Rýnem) se vyrábí v České republice celý sortiment.

Kolik hotových kufrů opustí denně továrnu?
Zhruba 3800.

Jakou pozici na trhu zavazadel v celosvětovém měřítku má Rimowa?
Patříme již řadu let mezi světovou špičku.

Jaké inovace přinesla Rimowa na trh zavazadel?
Za éry RIMOWA CZ například už zmíněný polykarbonát, čtyřkolečkový kufr nebo novinku z poslední doby – Electronic Tag, elektronickou visačku usnadňující odbavení zavazadel.

Dělá Rimowa i speciální zakázky a jaké?
Děláme pro společnosti Lufthansa, Porsche, DFB (Německý fotbalový svaz) a speciální kolekce s potiskem na hliník.

Existuje servis na kufry a jak funguje?
Rimowa poskytuje pětiletou záruku na své kufry. Každý zákazník může využít servisu Rimowa tím, že odnese kufr do obchodu, kde ho zakoupil, nebo do servisního centra. V současné době službu takzvané hotelové
opravy kufrů zajišťují některé špičkové hotely po dohodě s Rimowou, kde můžete svůj kufr odevzdat v recepci a do 24 hodin ho obdržíte opravený. Jednotlivé vyměnitelné komponenty se dají též objednat na internet a jsou zaslány klientovi poštou.

Jak se ujal Electronic Tag? Jaké letecké společnosti už ho využívají?
Vše je v neustálém vývoji. Jako první byla společnost Lufthansa, přidaly se EVA AIR a nově SWISS.

Rimowa vydává každý rok časopis (magazín) představující některou světovou destinaci. Jakou má historii a dojde také na Českou republiku?
Rimowa vydává ročně svůj katalog – magazín představující kolekci v určité destinaci. Poslední tři roky byl katalog věnován Austrálii, Brazílii a jako poslední destinace bylo vybrané Japonsko. Česká republika má své kouzlo a nádherná místa, tak třeba i naše země bude jednou tou vybranou zemí. Letos máme i co oslavovat – slavíme dvacáté výročí fabriky Rimowa v České republice. Vedle katalogu vydává Rimowa i čtvrtletník, kde se představují novinky v rámci značky, jaké významné osoby s našimi kufry cestují, nové prodejny, designové a charitativní projekty a zajímavé akce.


HLEDÁME MUŽE ZNÁMÉ I MÉNĚ ZNÁMÉ, KTEŘÍ SI PODLE VÁS ZASLOUŽÍ UZNÁNÍ

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?