Esquire Man 2017: Adam Ondra

Postupně vám představíme deset mužů nominovaných redakcí Esquire na cenu Esquire Man 2017.

Esquire Man 2017

Bořivoj Líbal

Čtvrtý ročník ankety Esquire Man je tady, letos s lehce upravenými pravidly. Zůstává princip volby kandidátů na titul Esquire Man – deset jich nominuje redakce, deset jich budete nominovat vy prostřednictvím internetové stránky esquireman.jenpromuze.cz, kde se dozvíte i další informace. Novinkou je, že kandidáty rozdělíme do dvou skupin podle věku – do třiceti let do kategorie Talent, nad třicet let do kategorie Master. Závěrečné hlasování pak proběhne tak, že odborná porota vybere svého adepta ze skupiny Master a vy, čtenáři, budete hlasovat o vítězi ankety kategorie Talent.

Nominovat své kandidáty můžete už od 10. dubna!

Adam Ondra

(narozen 1993) Český lezec, který se již ve dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost, a trojnásobný mistr světa.

• Svoboda je situace, kdy člověk má nějaké sny, cíle a vůli jít si za nimi. A nebýt přitom ovlivněn vnějšími faktory. Zároveň to je i spousta odpovědnosti a spousta rizik, což si někdo neuvědomuje, ale tak svobodu vnímám já. Pro mě znamená, že jsem někde vysoko na skále, že se tam moc lidí nedostane, že to možná bolí se tam dostat, ale to, že jsem tam dokázal vylézt a že jsem tam chtěl vylézt, to je pro mě svoboda.
  • Nikdy jsem se nezachoval jako hrdina. Neměl jsem tu možnost, za což jsem vlastně rád.
  • Jsem nenapravitelný optimista. Optimistické myšlenky často plodí něco pozitivního. Vždy se najde důvod, proč to nejde, ale vždy je taky něco, proč by to mělo jít. Jen je potřeba, aby tomu vaše mysl uvěřila. A když si vymyslíme něco, čemu sami nevěříme, jakkoli je ta věc třeba pozitivní, tak nás ta mysl stejně nepustí dál.
  • Snažím se být čestný. Vždy a za všech okolností. A jestli bych se měl nějak charakterizovat, tak doufám, že by to bylo přesně touto vlastností. Už odmalička jsem se snažil být i ve škole fér. Proto jsem třeba už od nějaké čtvrté třídy nepoužil žádný tahák.
  • Nemyslím si, že lidi jsou si rovni. Každému je dáno do vínku něco jiného. U mě to byl talent na lezení. Měl jsem navíc to štěstí, že jsem měl to správné duševní rozpoložení, abych svůj talent využil.
  • Důležité je dokázat přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí. Pokud ji máte, potom ta rozhodnutí můžete dělat. A když už se pro něco rozhodnu, tak si za tím stojím. I když to třeba v důsledku vede k něčemu negativnímu, netrápím se tím. Je to moje rozhodnutí a v tu chvíli to bylo nejlepší řešení.
  • Kdybych žil jiný život, klidně bych dělal cokoli. Ale muselo by mě to naplňovat stejně jako lezení.
  • Rodiče mě nikdy netrénovali, byli spíš podporovateli. Ale říkali mi, že bych se neměl krátkodobě soustředit na to, jak vylézt co nejjednodušší cestou co nejrychleji, ale měl bych zkoušet více cest různého stylu, což mě pak posune dlouhodobě. A tím jsem se vždy řídil.
  • Minulostí se nezabývám, mnohem oblíbenějším obdobím je pro mě budoucnost.

Esquire Man 2017: Adam Ondra

• Mám cíle a dokážu si za nimi jít. Možná za nimi někdy jdu i přes mrtvoly, ale doufám, že tím nepůsobím zlo jiným lidem.
  • Mám spoustu vlastností, které nemám rád. Jsem třeba bordelář. Ale mám své priority. Trénink je pro mě priorita, a pokud něco zanedbávám, patří to k mému rozhodnutí. Jsem spokojený s tím, co jsem, ale to neznamená, že by se nedalo něco zlepšit.
  • O ženách uvažuju spíš v jednotném čísle. A člověk musí vycítit, že tohle je ta pravá. Na svou intuici se spoléhám ve spoustě situací a ještě mě nikdy nezklamala.
  • Nemyslím si, že by rodina muže v jeho vývoji a v jeho práci omezovala. Spíš mu pomáhá.
  • Strach vnímám jako něco negativního. Něco, co lidem rozhodně nijak nepomáhá. Takže když mám strach, soustřeďuji se na vlastní lezení a věřím svým schopnostem. Pokud mám pocit, že jim věřit nemůžu, vezmu zpátečku.
  • Blízkých kamarádů, kterým se vždy můžu svěřit, je opravdu málo. Tak dva tři.
  • Dobře se cítím ve společnosti lezců. Možná jsem naivní, ale tak nějak vnímám, že procento čestných a poctivých lidí je tam větší než v běžném životě. A kdyby jich tam bylo víc, tak by se žilo líp.
  • Když se člověk cítí úspěšný, tak je zároveň v životě spokojený. A je pouze na něm, co bude považovat za úspěch.
  • Při pohledu do zrcadla mě napadají různé věci. Asi bych rád odpověděl, že to je něco jako „Hele, ty seš borec! Fakt ti to sekne!“ Ale po pravdě, tak nějak nic moc. A stejně se do zrcadla často nekoukám.
  • Moje soukromí je moje soukromí a nechtěl bych, aby o něm věděli cizí lidé, ani aby se o něm psalo.
  • Snažím se užívat si každou minutu života. Každá rutinní záležitost může být zároveň nějak zajímavá. A v každé se dá také najít něco nového.
  • Motivace není v tom, že bych snad chtěl ostatním ukázat, že jsem nejlepší z nich. Motivuje mě posouvání hranic, motivuje mě nová cesta.
  • Těžší cesta často vypadá zajímavěji než ta vedle. Hlavně abych si v ní mohl trochu užít.