25 let se značkou ThinkPad

Značka ThinkPad udávala, udává a zcela jistě bude udávat trendy na poli vývoje notebooků.

To, co ho dělá výjimečným, je odolnost, přesnost, spolehlivost a výkonnost. Notebooky téhle značky totiž zvládnou všechno. ThinkPady za svou historii přinesly řadu inovací a pomohly nastavit vysoké standardy v oblasti profesionálních pracovních notebooků.

 Historie jednoho z nejznámějších počítačů se začala psát trochu kuriózně. Před 25 lety přemýšlel inženýr Richard Sapper nad praktickým designem, který by bylo možné vtisknout přenosným počítačům. Pověstná múza ho políbila při pohledu na tradiční japonskou krabici „bento“, která se používá na přenos jídla. U notebooků značky ThinkPad je od té doby design nepřehlédnutelnou charakteristikou.

ThinkPad na svém kontě také několik prvenství.  Například NASA si ho vybrala a v roce 1993 jej jako první notebook v historii vypravila do vesmíru na palubě raketoplánu Endeavour. Kromě vesmíru se ThinkPad podíval i na nejextrémnější místa naší planety a bez problémů prošel také armádním testováním, které jeho odolnost a spolehlivost jen potvrdilo. Jako první notebook nabídl svým uživatelům vestavěnou CD i DVD mechaniku nebo klávesnici odolnou proti polití. Představil také světu integrovanou čtečku otisků prstu, která posunula zabezpečení dat v přenosných počítačích na novou úroveň.

U příležitosti 25. výročí pak Lenovo představilo limitovanou edici modelu ThinkPad Anniversary Edition 25, který je moderní inkarnací původního notebooku v klasickém designu. Z původního modelu ThinkPad 700C převzal některé designové prvky, například sedmiřadou klávesnici nebo barevný motiv loga. Pod bytelnou „retro“ konstrukcí se však skrývá ten nejšpičkovější a nejmodernější hardware.

Co čeká notebooky ThinkPad za dalších 25 let?

 Jak bude svět vypadat 5. října 2042, až značka ThinkPad oslaví 50 let od svého založení, není vůbec jisté.  Ať už se ale promění jakkoli, notebooky ThinkPad budou stále připraveny řešit uživatelské problémy tak dobře a spolehlivě, jako dosud. A kdo ví? Třeba tou dobou bude stále období zrodu této legendy na poli mobility počítačů připomínat ThinkPad 750C, který už nyní pluje vesmírem v opuštěném modul Spektr bývalé sovětské vesmírné stanice Mir.

Holkometr

 
Jak to vidí ostatní?